Litovské úrady chcú vyplatiť po 300 eur tým nelegálnym migrantom, ktorí budú súhlasiť s dobrovoľným odchodom z Litvy. Vo vysielaní rozhlasovej stanice LRT to uviedla vedúca odboru pre migáciu na litovskom ministerstva vnútra Evelina Gudzinskaité.

Spresnila, že táto suma bude vyplácaná v hotovosti pri nástupe migranta do lietadla, ktoré odlieta z Litvy. Zdôraznila, že nelegálni migranti dostanú 300 eur iba raz. Ak sa v Litve ocitnú znova, nebudú už môcť počítať s odškodným, citoval úradníčku spravodajský web Meduza.io.

Web pripomenul, že litovské médiá koncom júla publikovali svoje zistenia, z ktorých vyplýva, že nelegálni migranti platia sprostredkovateľom za pomoc pri prekročení bielorusko-litovských hraníc od 5-tisíc do 15-tisíc dolárov.

WA 46 Brusel - Eurokomisárka pre vnútorné veci Ylva Johanssonová reční počas zasadnutia Európskeho parlamentu v Bruseli v utorok 18. mája 2021. FOTO TASR/AP 

European Commissioner for Home Affairs Ylva Johansson speaks during a plenary debate on European policy on migrants at the Mediterranean sea at the European Parliament in Brussels, Tuesday, May 18, 2021. (AP Photo/Francisco Seco, Pool)
Neprehliadnite

Európska únia je pripravená poskytnúť Litve pomoc pri ochrane vonkajších hraníc

V Litve sa za posledných niekoľko mesiacov výrazne zvýšil počet nelegálnych migrantov prichádzajúcich cez hranicu s Bieloruskom a snažiacich sa dostať do iných členských krajín EÚ. Od začiatku roka ich bolo na litovsko-bieloruských hraniciach zadržaných viac ako 4-tisíc nelegálnych.

Litovské úrady vyhlásili v súvislosti s tým stav núdze a začali na hranici stavať múr s ostnatým a žiletkovým drôtom.

Litva tvrdí, že bieloruské orgány nebránia takémuto nezákonnému prekročeniu hraníc. Bielorusko tieto podozrenia odmieta. Jeho Západom neuznaný prezident Alexandr Lukašenko však pritom po uvalení ďalšieho balíka sankcií EÚ - v júni - vyhlásil, že jeho krajina už nebude migrantom brániť v prekračovaní západnej hranice smerom do EÚ.

JB 17 Minsk - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko počas prejavu na zasadnutí parlamentu v Minsku 26. mája 2021. Západom neuznaný bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v stredu pohrozil, že Bielorusko na svojich hraniciach oslabí kontrolu nad obchodovaním s drogami a nelegálnou migráciou. V prejave na pôde parlamentu Lukašenko v stredu vyhlásil, že Bielorusko na svojich hraniciach
Neprehliadnite

Lukašenko smaží Litvu za údajnú smrť migranta na spoločných hraniciach

Rada EÚ v júni zaviedla nové reštriktívne opatrenia proti bieloruskému režimu, ktoré sú reakciou na eskaláciu závažného porušovania ľudských práv v Bielorusku a násilné represie voči občianskej spoločnosti, demokratickej opozícii a novinárom, ako aj na vynútené pristátie letu spoločnosti Ryanair v Minsku z 23. mája 2021 a s tým súvisiace zadržanie novinára Ramana Prataseviča a jeho priateľky Sofie Sapegovej.

Vo štvrtok Lukašenko prišiel s nariadením uzavrieť „každý meter hranice" z juhu a západu Bieloruska, pripomenula Meduza.io.