Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v stredu nariadil vyšetrenie okolností smrti Iračana, ktorého údajne našli neďaleko hraníc s Litvou. Ako informovala agentúra AFP, k nálezu muža došlo v čase napätých vzťahov medzi oboma krajinami.

Oznámenie o začatí vyšetrovania prípadu prichádza po tom, čo litovská pohraničná stráž v utorok začala zatláčať späť migrantov pokúšajúcich sa dostať na územie tejto pobaltskej krajiny z Bieloruska.

Zomrel im v náručí

Bieloruská pohraničná stráž v stredu oznámila, že v oblasti Benjakoni neďaleko hraníc s Litvou našla muža vo „vážnom" stave. Neidentifikovaný muž „zomrel v náručí členov pohraničnej stráže“, uviedol polooficiálny kanál bieloruského prezidentského úradu na komunikačnej službe Telegram.

„Prezident bol okamžite informovaný o tejto šokujúcej vražde Iračana vracajúceho sa z Litvy,“ uviedol kanál.

Lukašenko následne nariadil vyšetrovanie prípadu a povedal, že príbuzným zosnulého sa po ich nájdení vydajú bieloruské víza, aby si mohli telo vyzdvihnúť.

Bieloruská pohraničná stráž v utorok uviedla, že Litva poslala naspäť približne 40 migrantov „so zraneniami na tele“ vrátane žien a detí a obvinila členský štát EÚ z použitia „sily“.

Litva túto správu poprela a označila to za propagandu nepriateľského režimu, píše agentúra AP.

JB 17 Minsk - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko počas prejavu na zasadnutí parlamentu v Minsku 26. mája 2021. Západom neuznaný bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v stredu pohrozil, že Bielorusko na svojich hraniciach oslabí kontrolu nad obchodovaním s drogami a nelegálnou migráciou. V prejave na pôde parlamentu Lukašenko v stredu vyhlásil, že Bielorusko na svojich hraniciach
Neprehliadnite

Lukašenko púšťa migrantov do Litvy, tá vyhlásila núdzový stav

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa