Lídri siedmich hospodársky najvyspelejších štátov sveta združených v skupine G7 sa v spoločnom vyhlásení zaviazali, že budú pokračovať v podpore Ukrajiny „tak dlho, ako to bude potrebné" a že zároveň budú naďalej ekonomicky trestať Rusko za vojenskú inváziu.

Chcú pomôcť vojnu ukončiť

Cieľom je zníženie príjmov Ruskej federácie z predaja energetických surovín či zlata. Informovala o tom agentúra AP.

„Budeme pokračovať v uvaľovaní tvrdých a dlhodobých sankcií voči Rusku, aby sme túto vojnu pomohli ukončiť," píše sa v záverečnom komuniké.

Spojené štáty chcú napríklad zaviesť cenový strop na ruskú ropu, aby znemožnili Rusku zarábať na vysokých cenách surovín. V záverečnom komuniké sa krajiny G7 zaviazali, že preveria možnosti takýchto „dodatočných opatrení".

Rozhodnutie na celoeurópskej úrovni

Británia, Japonsko, Kanada a Spojené štáty počas summitu oznámili, že zakážu dovoz ruského zlata. Lídri ďalších európskych krajín sú tomu tiež naklonené. Pred konečným rozhodnutím však musí padnúť rozhodnutie na celoeurópskej úrovni.

Lídri sa tiež dohodli na zintenzívnení pomoci krajinám postihnutým nedostatkom potravín v súvislosti s ruskou blokádou vývozu ukrajinského obilia.

Ďalšie dôležité správy

WA 13 Berlín - Nemecký kancelár Olaf Scholz počas rozhovoru pre nemeckú tlačovú agentúru DPA v Berlíne v piatok 17. júna 2022. FOTO TASR/DPA  


17.06.2022, Berlin: Bundeskanzler Olaf Scholz (SPD), aufgenommen bei einem Interview mit der dpa Deutsche Presse-Agentur GmbH in seinem Büro im Bundeskanzleramt. Foto: Michael Kappeler/dpa +++ dpa-Bildfunk +++
Neprehliadnite

Scholz: G7 podporuje Ukrajinu, Putin nemôže túto vojnu vyhrať