Lídri siedmich hospodársky najvyspelejších štátov sveta združených v skupine G7 v utorok odsúdili ruskú inváziu na Ukrajinu ako nezákonnú a neospravedlniteľnú a zhodli sa na tom, že Rusku za rozpútanie tejto vojny spôsobia „vážne a okamžité ekonomické škody". Oznámil to hostiteľ summitu, nemecký kancelár Olaf Scholz. TASR o tom informovala na základe tlačovej konferencie po skončení stretnutia na zámku Elmau v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko.

G7 stojí za Ukrajinou

„Rusko vedie vojnu na Ukrajine už 125 dní. Skupina G7 túto nemilosrdnú vojnu odsudzuje. Pondelkový raketový útok na nákupné stredisko v ukrajinskom meste Kremenčuk je ďalším dôkazom toho, že ruský prezident Putin pokračuje vo svojej brutálnej agresii voči civilnému obyvateľstvu," povedal na úvod tlačovej konferencie Olaf Scholz.

Nemecký kancelár zopakoval, že skupina siedmich hospodársky najvyspelejších štátov sveta stojí „tesne a neochvejne" na strane Ukrajiny, ktorá čelí ruskej agresii.

Odveta Kremľu

„Podporujeme Ukrajinu v jej obrane a ponúkame jej perspektívu do budúcnosti," dodal kancelár a zároveň vyhlásil, že je potrebný „Marshallov plán pre Ukrajinu". Zároveň sľúbil odvetu Kremľu za vojnu, ktorú rozpútal.

„Budeme aj naďalej zvyšovať ekonomické a politické náklady tejto vojny pre prezidenta Vladimira Putina a jeho režim," uviedol Scholz.

Nemecký kancelár označil summit G7 za dôležitý. Stretnutie podľa agentúry DPA demonštrovalo jednotu a odhodlanie Západu postaviť sa na odpor voči Rusku. Scholz v tejto súvislosti doplnil, že G7 odmieta ruský naratív o tom, že iba Západ odsudzuje túto inváziu.

Ďalšie dôležité správy

PK 17 Berlín - Nemecký kancelár Olaf Scholz sa prihovára počas zasadnutia nemeckého parlamentu v Berlíne v stredu 1. júna 2022. TASR/AP

German Chancellor Olaf Scholz delivers his speach during a session of the German parliament Bundestag at the Reichstag building in Berlin, Germany, Wednesday, June 1, 2022.( Michael Kappeler/dpa via AP)
Neprehliadnite

Nesmieme padnúť do Putinovej pasce, varoval Olaf Scholz