Umožniť domáce vzdelávanie žiakov aj na druhom stupni základných škôl chcú poslanci Národnej rady SR z SaS. Preto Branislav Grohling, Eugen Jurzyca, Martin Poliačik a Natália Blahová predkladajú na júnovú schôdzu návrh novely zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon). „Domáce vzdelávanie na prvom aj druhom stupni funguje vo viacerých európskych krajinách. Podľa viacerých svetových štúdií deti vzdelávané doma rodičmi alebo rodičmi vybranou osobou vo výsledkoch, sociálnej a emocionálnej zrelosti nezaostávajú za svojimi rovesníkmi navštevujúcimi školu,“ odôvodňujú svoj návrh predkladatelia.

Štáty v Európskej únii by mali prestať medzi sebou súťažiť daňovými režimami a skôr by sa mali snažiť byť konkurencieschopnejšie spoločne ako únia voči ostatným svetovým ekonomickým centrám. Tvrdí to minister financií Peter Kažimír, ktorý tak reagoval aj na medializované informácie týkajúce sa len 5-percentnej efektívnej korporátnej dane na Malte pre firmy so zahraničnými vlastníkmi. Ako dodal, 5-percentnú daň považuje za ukrutne nízku.

Bezpečnosť Európanov sa stala témou číslo jeden. Ako ďalej povedal na utorňajšej tlačovej besede v Prahe slovenský premiér Robert Fico, bezpečnosť a ochrana ľudí v Európe pred teroristickými útokmi sa stáva absolútnou prioritou európskych štruktúr. „Jedno je isté. Toto sa stáva najvýznamnejšou témou všetkých európskych a svetových politikov. Niekedy máme problém v rámci EÚ formulovať priority, to čo chceme ponúknuť európskej verejnosti, to čo by malo Európanov ťahať k európanstvu. Dnes je nepochybné, že na mieste číslo jedna nemôže byť nezamestnanosť, sociálne otázky, nemôže byť klíma. Na prvom mieste musí byť bezpečnosť ľudí, ktorí žijú v európskom priestore,“ povedal R. Fico.

Prvý rok fungovania Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) nebol ľahký. Zhodnotil to v rámci svojho príhovoru na konferencii Jarná ITAPA 2017 podpredseda vlády Peter Pellegrini. "Úrad musel vzniknúť, úrad sa musel etablovať. Úrad musel nájsť aj šikovných ľudí, ktorí budú ochotní pre tento úrad pracovať, pretože ako je zrejmé, štát nepatrí medzi tých top zamestnávateľov," povedal.

Ministerstvo vnútra v súčasnosti analyzuje všetky informácie, ktoré má k dispozícii od partnerov v súvislosti s útokom v Manchesteri. „Národné bezpečnostné a analytické centrum ich vyhodnocuje a v prípade, že to bude nutné, príjme potrebné opatrenia. Na Slovensku platia zvýšené bezpečnostné opatrenia už niekoľko mesiacov, čo súviselo so slovenským predsedníctvom a s incidentmi, ktoré sa odohrali v Nemecku, Belgicku a Francúzsku," uvádza sa v stanovisku rezortu vnútra. Z taktických a bezpečnostných dôvodov bližšie informácie rezort poskytovať nebude.

Liberáli chcú meniť školský zákon, plánujú rozšíriť domáce vzdelávanie

Zdroj: SITA / AP

Konferencia Globsec sa začne už tento týždeň v piatok 26. mája v bratislavskom River Parku. Strategickú konferenciu otvorí minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, prezident Andrej Kiska a poľská hlava štátu Andrzej Duda. V nedeľu bude záver patriť panelu, na ktorom sa zúčastnia predseda Európskej rady Donald Tusk a premiéri SR a ČR Robert Fico a Bohuslav Sobotka. Približne 150 rečníkov a 1 300 hostí zo 70 krajín sa bude venovať témam ako štvrtá priemyselná revolúcia, tomu, či je demokracia schopná prežiť informačnú revolúciu, budúcnosti Západu a tomu, či sú naše inštitúcie schopné prežiť zmeny v zahraničnopolitickej, ale aj technologickej oblasti a globalizmu a protekcionizmu, ktorý v niektorých krajinách naberá na sile. Ako na dnešnej tlačovej besede informoval zakladateľ Globsecu Róbert Vass, tento 12. ročník je podľa neho nielen najväčší, ale aj najkomplexnejší.

Slovenský investičný fond Sandberg Capital a spoločnosť DanubiaTel sa dohodli na zlúčení svojich telekomunikačných operátorov Benestra a SWAN. Informovali o tom firmy v tlačovej správe, pričom hodnotu transakcie nezverejnili. Transakcia sa netýka firmy SWAN Mobile, ktorá prevádzkuje mobilného operátora 4ka. Tá aj naďalej zostáva majoritne v rukách spoločnosti DanubiaTel.

Slovensko a Česko plánujú naďalej rozvíjať jadrovú energetiku na svojich územiach. Uviedli to premiéri krajín Robert Fico a Bohuslav Sobotka na dvanástom ročníku Európskeho jadrového fóra (ENEF). „Jadro je pilierom energetiky. Náš pretrvávajúci postoj k jadrovej energetike je príkladom nadčasového rozvoja. Jadrový sektor bude mať u nás dlhodobú politickú podporu. Sme jedna z krajín, kde má táto agenda aj pretrvávajúcu podporu verejnosti,“ povedal na konferencii slovenský premiér Fico.

Fínsky výrobca telekomunikačných zariadení Nokia a americká telekomunikačná firma Apple sa v utorok dohodli na ukončení patentových sporov a podpísali dohodu o spolupráci. Finančné podrobnosti dohody, ktorú Nokia označila za „zmysluplnú“, nie sú známe. Nokia iba uviedla, že od výrobca iPhonov dostane hotovostnú platbu ako preddavok a ďalšie príjmy bude čerpať počas trvania dohody. Nokia a Apple boli v spore od októbra 2009, kedy niekdajší najväčší svetový výrobca mobilných telefónov zažaloval americkú firmu s odôvodním, že nerešpektuje patenty na jeho technológie.

Ministri financií členských štátov eurozóny v pondelok neschválili Grécku uvoľnenie ďalšej časti finančnej pomoci a nedohodli sa ani na zmiernení podmienok splácania gréckeho dlhu. Šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem ocenil pokrok Grécka pri zavádzaní reforiem a úsporných opatrení, hoci niekoľko otázok zostáva otvorených. Holandský minister naznačil, že širokú zhodu na otvorených otázkach by mohol priniesť už nadchádzajúci summit menovej únie, ktorý sa uskutoční budúci mesiac v Luxemburgu.

Liberáli chcú meniť školský zákon, plánujú rozšíriť domáce vzdelávanie

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.