Hoci sa v letnom období hovorilo v súvislosti s leteckými spoločnosťami predovšetkým o štrajkoch pilotov, letušiek či stewardov, nemecká Lufthansa sa teší z nárastu hodnoty EBIT (zisk pred úrokmi a zdanením) za tretí kvartál tohto roka. Nejde síce zatiaľ o konečné štvrťročné výsledky, tie skupina zverejní až koncom októbra, ale už v tejto podobe budia po covidových rokoch optimizmus.

Čísla vzbudzujú optimizmus

Kým v roku 2021 bol EBIT Lufthansy len 251 miliónov eur, počas tretieho tohtoročného kvartálu narástol na 1,1 miliardy. Rovnako stúpol aj štvrťročný cash-flow, a to z vlaňajších 43 miliónov na súčasných 400 miliónov eur. Tržby pritom narástli dvojnásobne na úroveň 10,1 miliardy eur. A to aj napriek tomu, že sa skupina musela počas minulých mesiacov vysporiadať so štrajkujúcim personálom. Straty zo zrušených letov dosiahli približne 70 miliónov eur.

PK 16 Frankfurt nad Mohanom - Lietadlá nemeckej leteckej spoločnosti Lufthansa sú odparkované na letisku vo Frankfurte nad Mohanom 2. septembra 2022. Piloti nemeckej leteckej spoločnosti Lufthansa ohlásili v noci na utorok v poradí už druhý štrajk, ktorý sa má začať v stredu a trvať má do štvrtka. Aerolínie Lufthansa by štrajku ešte mohli zabrániť, a to ak prinesú serióznu ponuku, tvrdí odborový zväz Vereinigung Cockpit. FOTO TASR/AP

Lufthansa aircrafts are parked at the airport in Frankfurt, G
Zdroj: Michael Probst

Lufthansa sa v súčasnosti potýka s opakovanými štrajkami pilotov svojej dcérskej platformy Eurowings. Piloti nežiadajú vyššie finančné ohodnotenie, ale skôr lepšie podmienky v súvislosti s maximálnou dĺžkou zmeny či prestávkami medzi letmi.

Navzdory týmto nepríjemnostiam sú očakávania vo vnútri skupiny optimistické a manažéri počítajú s tým, že koncoročný EBIT prekročí miliardu eur.

Ryanair po prvýkrát od roku 2020 ziskový

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa