Majiteľom koncovej nemocnice na Boroch by mohol byť aj štát. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v bilančnom rozhovore pre TASR pripustil aj túto možnosť, ktorou by na Slovensku mohla pribudnúť moderná koncová nemocnica. Možností je však podľa neho viacero.

„Nevylučujem, že dôjde k diskusii s vlastníkom nemocnice na bratislavských Boroch a urobí sa niečo, čo sa chcelo aj predtým. Prevádzkovateľom by mohla byť súkromná spoločnosť a majiteľom by mohol byť štát," povedal s tým, že situácia sa bude odvíjať aj od toho, čo bude ekonomicky výhodné a najrýchlejšie.

Na snímke zľava prezidentka SR Zuzana Čaputová a predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský počas prijatia zástupcov zdravotníckych organizácií v súvislosti s aktuálnou situáciou v zdravotníctve v Prezidentskom paláci 22. októbra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Zuzana Čaputová odobrila reformu nemocníc. Lekárske odborové združenie je z toho sklamané

Slováci si zaslúžia zdravotníctvo na úrovni

Lôžok v Bratislave je podľa ministra dosť. Otázkou je ich kvalita. „Pokiaľ vás bude ošetrovať ten istý lekár a tá istá zdravotná sestra a bude to na Kramároch alebo v nových Boroch, tak pre pacienta je voľba, kde chce byť ošetrený, jasná," doplnil. Slováci majú podľa slov ministra dostať takú zdravotnú starostlivosť, aká im v 21. storočí prislúcha.

Nemocnica v Žiari nad Hronom.
Neprehliadnite

Komplexná reforma zdravotníctva dostala zelenú. Čo bude ďalej?

Moderné nemocnice by mali poskytovať oveľa väčší komfort aj prístrojové vybavenie. Dochádzať by malo k minimálnemu styku obslužného personálu s pacientmi. Samozrejmosťou by mali byť moderné urgentné príjmy.

Koncová nemocnica má niekoľko variantov

Poukázal na to, že v projekte optimalizácie siete nemocníc sa počíta s jednou národnou koncovou nemocnicou. Pripustil, že ide o obrovský projekt. Za štyri roky sa podľa ministra takáto nemocnica vybudovať nestihne. Uviedol tiež, že sa riešia aj prípadné iné zdroje financovania na jej vybudovanie. Časť financií by teda mohla ísť z plánu obnovy a ďalšia podľa Lengvarského z iných zdrojov.

„Veľká koncová nemocnica by tu mala byť či už z hľadiska liečenia pacientov, alebo výučby pre študentov," povedal.

Projekt veľkej koncovej nemocnice v Bratislave má podľa neho niekoľko variantov. Potrebné je ho vyriešiť aj po politickej stránke. Fungovanie takejto nemocnice, ako aj ostatné veľké projekty by sa mali zabezpečiť uznesením vlády.

Nemocnica v Boroch sa stane symbolom dlhodobej stratégie Penty v zdravotníctve.
Neprehliadnite

Pre Pentu je zdravotníctvo naďalej strategický segment

Penta: Vždy sme mali záujem viesť dialóg so štátom

Spoločnosť Penta tvrdí, že vždy mala záujem viesť so štátom „dialóg o komplementarite a zlepšovaní ústavnej zdravotnej starostlivosti". Pre TASR to v reakcii na slová ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského povedala PR špecialistka spoločnosti Penta Investments Lenka Vargová.

Spoločnosť pripustila, že Nemocnica Bory by sa mala stať pevnou súčasťou koncovej nemocničnej siete pre Bratislavu a okolie. Penta vníma názor ministra. „Žiadne rokovania v tejto súvislosti nevedieme," dodala Vargová.

Na snímke minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) počas brífingu s novinármi po rokovaní  s riaditeľmi košických nemocníc v areáli Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach 29. októbra 2021. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Lengvarský: Zdravotníctvo na Slovensku môže byť na inej úrovni, nemôžeme sa vyhovárať