Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský verí, že vyššie platy zdravotníkov, ktoré odobril parlament, presvedčia lekárov ostať pri pacientoch.

„Je to signál, že súčasná vláda to myslí so zdravotníctvom vážne," skonštatoval na tlačovej konferencii. Ide podľa neho o jeden z krokov, ktorý pomôže k stabilizácii zdravotníckeho personálu. Upozornil, že na ďalších systémových zmenách sa pracuje.

Lengvarský má dôveru

Šéf rezortu financií Igor Matovič podotkol, že ide o historicky najvyššie zvýšenie platov. „Stáť to bude veľa, a to mimoriadnych 232 miliónov eur navyše voči bežnému zvyšovaniu platov, ktoré vyplýva zo mzdového automatu," vysvetlil. Zároveň podotkol, že nevidí dôvod, aby Lengvarského odvolali preto, že „niekto" sa vyhráža výpoveďami.

Aj premiér Eduard Heger potvrdil, že minister zdravotníctva má jeho dôveru. Zdôraznil, že pre súčasnú vládu je zdravotníctvo prioritou, pričom iné vlády podľa neho preň neurobili nič. „Dokázali nanajvýš mávať v ruke fotkami plesní. My nebudeme ľuďom ukazovať plesne, my tie plesne budeme odstraňovať," doplnil. Vyzdvihol i prácu exministra zdravotníctva Mareka Krajčího.

Historické navýšenie platov

Zvýšenie miezd ocenila aj poslankyňa parlamentu a predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká. „Uvedomujem si, že nie všetci zdravotníci budú úplne spokojní. V týchto ťažkých časoch je to však historicky najvyššie zvyšovanie platov naprieč všetkých zdravotníckych povolaní," dodala.

Národná rada SR v stredu schválila zvýšenie miezd zdravotníkov. Okrem avizovaného zvyšovania miezd lekárov a sestier rieši aj platy ostatných zdravotníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach a ambulanciách záchrannej zdravotnej služby. Zohľadňovať sa po novom majú aj roky praxe. Zo 134 prítomných poslancov hlasovalo za návrh 132, proti jeden.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke poslanci v rokovacej sále počas 71. schôdze Národnej rady SR v Bratislave 13. septembra 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

V parlamente schválili zvýšenie platov zdravotníkov