Krátkodobé prognózy hovoria, že do dvoch týždňov bude v slovenských nemocniciach 3 000 pacientov, z nich 300 si bude vyžadovať podporu umelej ventilácie. Po rokovaní vlády to vyhlásil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský s tým, že ak tento rast nezastavíme, prekročíme maximá z druhej vlny pandémie.

Covid pass
Neprehliadnite

Zmeny v opatreniach: Zamestnanci sa budú preukazovať covid passmi, polícii pribudnú právomoci

To podľa ministra bude viesť k výraznému obmedzeniu až zastaveniu bielej medicíny a k sekundárnym stratám na životoch z nevykonávania zdravotnej starostlivosti. Priklonil sa preto k názoru odborníkov, že pri prekročení maxima z druhej vlny sa bude v SR hovoriť o humanitárnej kríze či katastrofe.

Viac ako 200 pacientov je na umelej pľúcnej ventilácii

Za uplynulý týždeň bolo podľa ministra na Slovensku 52 000 testov na ochorenie covid-19 vyhodnotených ako pozitívnych. „Do nemocníc sme za posledných sedem dní prijali 2 000 pacientov. Z nich 81 percent, teda 1 600, bolo nezaočkovaných," povedal Lengvarský.

Aktuálne je hospitalizovaných 2 400 pacientov a z nich viac ako 200 si vyžaduje podporu umelej pľúcnej ventilácie.

„Na lokálnych maximách sme v Prešovskom, Košickom a Žilinskom kraji, pričom viaceré nemocnice kapacity prekonali v porovnaní s druhou vlnou pandémie," podotkol minister. Dochádza k prevozom desiatok pacientov, a to pozemne i letecky.

Nevylúčil zavedenie lokálneho núdzového stavu

Na covid-19 zomiera podľa šéfa rezortu zdravotníctva na Slovensku aktuálne týždenne 200 ľudí. „Stále máme na Slovensku 700 000 ľudí nad 50 rokov nechránených očkovaním. To je veľká skupina ľudí, pre ktorú môže mať šírenie nového koronavírusu fatálne dôsledky," poznamenal Lengvarský.

Na snímke minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) počas brífingu s novinármi po rokovaní  s riaditeľmi košických nemocníc v areáli Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach 29. októbra 2021. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Lengvarský: Zdravotníctvo na Slovensku môže byť na inej úrovni, nemôžeme sa vyhovárať

Protipandemické opatrenia budú, ako tvrdí, fungovať len vtedy, keď sa budú dodržiavať a keď sa budú ľudia očkovať proti ochoreniu covid-19. Opatrenia z Covid automatu nie sú podľa ministra dodržiavané, nevylučuje preto ešte ich ďalšie sprísnenie, rovnako nevylúčil ani zavedenie lokálneho núdzového stavu.

Zaočkovaných v čiernych okresoch čakajú zmeny

V prípade nadobudnutia účinnosti legislatívnych zmien, týkajúcich sa pandemických opatrení, sa bude meniť Covid automat a vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, ktoré by mali priniesť v čiernych okresoch aj možnosť vstupu zaočkovaných do reštaurácií či hotelov. Po rokovaní vlády, ktorá sa zaoberala novým nastavením pandemických opatrení, to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková dodala, že legislatívne zmeny ako právny rámec majú byť účinné dňom vyhlásenia, pričom pripomenula, že sa majú schvaľovať v skrátenom legislatívnom konaní. Je preto možné, že nadobudnú účinnosť už v piatok (12. novembra), čo naznačila ministerka. Verí, že prijatie legislatívnych úprav bude mať podporu naprieč celou koalíciou.

Covid automat od 15. novembra
Neprehliadnite

Covid automat: Čiernych okresov pribúda, juhozápad Slovenska v červenej farbe