Legendárne berlínske letisko z čias studenej vojny dnes oficiálne skončilo svoju pravidelnú prevádzku. Z letiska Tegel dnes odletel posledný spoj do Paríža spoločnosti Air France, ktorá bola prvou spoločnosťou použivajúcou berlinské letisko.

Let sa odohral v špeciálnych obmedzeniach pandémie, ktorá nechala väčšinu lietadiel na zemi bez pasažierov.  Letu sa zúčastnila vybraná skupinka pasažierov a na záverečnú rozlúčku s dávnym oknom na svet medzi západným Berlínom a zvyškom sveta prišlo niekoľkotisíc ľudí.

Letisko pôvodne stavané pre 2.5 milióna pasažierov ročne sa však vďaka svojej polohe stalo jedným z najviac upchatých letísk Európy. Napriek mnohým technickým problémom, letisko ostalo v prevádzke v očakávaní na otvorenie nového letiska. Nové letisko Berlin-Brandenburg (BER) uviedli do prevádzky 31. októbra. Berlin-Brandenburg sa nachádza na juhovýchodnom okraji hlavného mesta pri staršom Letisku Berlin-Schönefeld, ktoré bolo včlenené do nového areálu ako Terminál 5. Otvorenie BER však meškalo deväť rokov, výstavba sa predražila o najmenej šesť miliárd eur a nepodarilo sa dodržať šesť termínov otvorenia.

Na snímke prázdne letisko M.R. Štefánika v Bratislave.
Neprehliadnite

Letiskové spoločnosti majú dostať kompenzáciu pre koronakrízu

Na území dávneho letiska má vzniknúť obytná štvrť pre 10-tisíc obyvateľov. Tegel tým bude zdieľať osud ďalšieho berlinského letiska Templehof, z ktorého je dnes park.