Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov kritizoval ako ,,extrémne sebavedomý, drzý a nevychovaný" postoj Západu k Rusku a Číne. Za spornú označil podľa ruskej agentúry TASS aj neškodnosť túžby Ukrajiny vstúpiť do Európskej únie, ktoré predpovedal budúcnosť "prívesku Severoatlantickej aliancie".

,,Keď sa Američania schádzajú na rôznych úrovniach so zástupcami stredoázijských krajín, priamo im hovoria, že nesmú pokračovať vo vzťahoch s Ruskom. Hovoria, že 'Rusko je už zničené, a tak si stavte na nás'. To isté hovoria aj o Číne. Tvrdia, že ,,Čína sa neodváži porušiť západné sankcie". To je mimoriadne sebavedomé, drzé a nevychované stanovisko. To hovorím o počínaní našich západných kolegov," vyhlásil Lavrov na tlačovej konferencii po stretnutí so svojimi náprotivníkmi z postsovietskeho Spoločenstva nezávislých štátov v Dušanbe.

Lavrov je minister zahraničia krajiny, ktorá na svojho suseda vojensky udrela na konci februára. Ukrajina sa odvtedy bráni, západné štáty jej v jej odpore voči agresii pomáhajú napríklad dodávkami vojenskej techniky.

Ruský minister poukázal tiež na to, že Ukrajina sa všemožne snaží zdôrazňovať svoju snahu vstúpiť do EÚ. „Ale neškodnosť takého priania Kyjeva budí vážne pochybnosti. V podstate veci je nutné brať ohľad na to, že EÚ sa z konštruktívnej ekonomickej platformy, ako pôvodne vznikala, zmenila na agresívneho vojnychtivého hráča," povedal. Únia sa podľa ruského ministra snaží kráčať v stopách NATO, a tým „potvrdzuje tendenciu, že splýva so Severoatlantickou alianciou a v podstate bude plniť funkciu jej prívesku".

Ďalšie dôležité správy

JB 28 Soči - Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) si podáva ruku s izraelským premiérom Naftalim Bennettom pred ich stretnutím v čiernomorskom letovisku v Soči 22. októbra 2021. FOTO TASR/AP 

Russian President Vladimir Putin, right, and Israeli Prime Minister Naftali Bennett shake hands during their meeting in Sochi, Russia, Friday, Oct. 22, 2021. Russian President Vladimir Putin hosted Israeli Prime Minister Naftali Bennett Friday for their first meeting, hailing friendly ties between the t
Neprehliadnite

Putin žehlil nediplomatické vyjadrenie diplomata Lavrova o Hitlerovom židovskom pôvode