Ruský prezident Vladimir Putin sa v telefonáte s izraelským premiérom Naftalim Bennettom ospravedlnil za nedávny výrok ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova o židovskom pôvode Adolfa Hitlera, oznámila kancelária izraelského predsedu vlády. Informovala o tom agentúra Reuters a Denník Haarec, podľa ktorého Bennett ospravedlnenie prijal a poďakoval Putinovi za objasnenie jeho postoja voči Židom a pamiatke holokaustu.

Kremeľ vo svojom vyhlásení priamo nespomenul diplomatickú roztržku štátnikov ani ospravedlnenie za Lavrov výrok.

Výrok vyvolal pobúrenie

Šéf ruskej diplomacie, v súvislosti so židovským pôvodom ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, vyhlásil pre taliansku televíziu, že nepopiera údajné nacistické prvky v jeho krajine, a že aj vodca nacistického Nemecka Hitler „mal židovskú krv" a „najväčší nepriatelia bývajú Židia".

Svojím výrokom vyvolal pobúrenie v Izraeli, tamojšie ministerstvo zahraničia si v pondelok kvôli tomuto tvrdeniu predvolalo ruského veľvyslanca. Proti slovám Lavrova sa ohradil aj Bennett alebo šéf pamätníkov obetí holokaustu Jad va-šom. Izraelský minister zahraničia Jair Lapid výroky označil za „neodpustiteľné, šokujúce a historicky chybné".

„Hovoriť, že Hitler bol Žid, je to isté ako tvrdiť, že Židia zabíjali sami seba," uviedol Lapid.

Rusko následne obvinilo Izrael, že podporuje „neonacistický režim" v Kyjeve. Z Moskvy podľa Denníka The Guardian odznelo, že Lapid robí „protihistorické" poznámky o holokauste, ktoré „do značnej miery vysvetľujú kurz súčasnej izraelskej vlády, ktorá podporuje neonacistický režim v Kyjeve". Moskva dlhodobo bez pádnych dôkazov vykresľuje vládu v Kyjeve ako neonacistov.

Zakopali vojnovú sekeru

Kremeľ vo vyhlásení po dnešnom hovore Putina s Bennettom okrem iného uviedol: „Bol vyjadrený obojstranný záujem o ďalší rozvoj priateľských rusko-izraelských vzťahov a udržiavanie užitočných kontaktov medzi vedením oboch krajín."

Obaja štátnici pred nadchádzajúcim výročím konca druhej svetovej vojny podľa neho „zdôraznili osobitný význam tohto dátumu pre národy oboch krajín, ktoré starostlivo uchovávajú historickú pravdu o udalostiach oných rokov a uctievajú pamiatku všetkých padlých, vrátane obetí holokaustu".

„Ruský prezident pripomenul, že zo šiestich miliónov Židov umučených v getách a koncentračných táboroch, zabitých nacistami počas trestných operácií, bolo 40 percent občanov ZSSR," uviedol Putinov úrad vo vyhlásení.

Žiadosť izraelského premiéra

Bennett dnes podľa agentúry Reuters tiež oznámil, že požiadal Putina, aby zvážil možnosť evakuácie z obliehaných oceliarní Azovstal v ukrajinskom Mariupole. Podľa svojich slov túto žiadosť vzniesol po predchádzajúcom rozhovore s ukrajinským prezidentom Zelenským. Putin podľa neho sľúbil koridor na evakuáciu civilistov.

Kremeľ vo svojom vyhlásení uviedol, že ruská armáda je naďalej pripravená poskytnúť bezpečný priechod ukrajinským civilistom z Azovstalu, Kyjev by však podľa neho mal nariadiť ukrajinským bojovníkom, ktorí sa v hutníckych pretekoch nachádzajú, aby zložili zbrane.

Izrael, ktorý sa snaží udržiavať dobré vzťahy s Kyjevom aj Moskvou, vystupoval po ruskej invázii na Ukrajinu ako prostredník, hoci podľa jedného izraelského činiteľa Bennett toto úsilie koncom marca pozastavil, aby sa vysporiadal so záplavou arabských pouličných útokov v Izraeli, poznamenal Reuters. Posledné telefonáty Bennetta s Putinom a Zelenským podľa neho naznačujú, že Izrael možno toto sprostredkovateľské úsilie obnoví.

Ďalšie dôležité správy

JB 6 Tsiolkovskyj - Ruský prezident Vladimir Putin hovorí so zamestnancami vesmírnej agentúry Roscosmos počas jeho návštevy kozmodrómu Vostočnyj, nachádzajúceho sa v Amurskej oblasti na ruskom Ďalekom východe pri hraniciach s Čínou, v regióne Tsiolkovskyj 12. apríla 2022. Ide o prvú Putinovu cestu mimo Moskvy od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Rusko si dnes pripomína 61. výročie Gagarinovej pionierskej misie do vesmíru 12. apríla 1961. Preto sa tento deň v Rusku oslavuje aj ako Deň kozmonau
Neprehliadnite

Rusko je pripravené zaistiť bezpečný odchod pre civilistov z Azovstaľu