Ako vnímate súčasný stav rastúcich cien energie?

Začal by som najprv príčinami. Nedostatok dodávok zemného plynu do Európy spolu so zvýšeným dopytom z Ázie tlačí produkciu elektriny smerom k uhoľným elektrárňam. Tie nakupujú emisné povolenky na voľnom trhu, čo zvyšuje cenu energie, ktorú vyrábajú. Jej vyššia cena dopadne na domácnosti aj na priemysel. S tým rozdielom, že domácnosť neskrachuje. Na druhej strane v priemysle to v určitých typoch podnikov môže spôsobovať problémy.

Aké typy podnikov majú problém?

Dôležité je, či ide o štandardné priemyselné spoločnosti, ktoré potrebujú elektrickú energiu na svoj bežný chod, ako napríklad automobilky. Alebo o vysoko energeticky náročné spoločnosti, ako je Slovalco, Duslo Šaľa, OFZ alebo cementárne. Tieto spoločnosti na samotný výrobný proces potrebujú obrovské množstvo energie, ktorá keď výrazne zdražuje, tak im rovnako výrazne vzrastú náklady.

Kde vznikol celý tento problém?

Európska únia zaviedla systém emisných povoleniek, ktoré majú motivovať spoločnosti, aby ich výroba bola zelenšia. Ak nie je zelenšia, tak je výrazne drahšia cez potrebu nákupu emisných povoleniek. EÚ si uvedomuje, že existuje určitý typ výroby, ktorý spotrebováva viac elektrickej energie ako ostatné, ktorý musí priamo či nepriamo platiť za emisné povolenky enormné sumy. Preto EÚ popri tom zaviedla aj kompenzačný mechanizmus.

Ako funguje tento mechanizmus?

Je nastavený tak, že spoločnosť si kúpi emisné povolenky na voľnom trhu. Príjmy z tohto predaja idú do štátnej pokladnice. U nás do Environmentálneho fondu. Určitú časť peňazí, ktoré sem pritečú, majú vlády členských štátov použiť na kompenzáciu rastúcich nákladov vysoko energetických spoločností. Problém je ale v tom, že Európska únia ponechala konkrétnu úpravu mechanizmu na členských štátoch, aby sami rozhodli, ako budú kompenzovať. U nás sa to pretavilo do zákona tak, že z príjmov do Environmentálneho fondu by len sedem a pol percenta mala vláda použiť na kompenzáciu podnikateľov v priemysle.

Vesely Milan, Slovalco, Ziar nad Hronom
Neprehliadnite

Krátkozrakosť slovenských populistov: na budúcnosť a prosperitu nemyslia

A prečo to tak nie je?

Jeden odsek zákona hovorí, že tých sedem a pol percenta sa využije, ak sa ministerstvo životného prostredia s ministerstvom financií nedohodnú inak. No a práve táto veta spôsobuje problém, pretože zatiaľ vždy, od založenia Environmentálneho fondu, sa dohodli inak. To spôsobilo, že sa do priemyslu nevrátilo zákonom sľubovaných sedem a pol percenta, ale len dve percentá.

Ako sú na tom ostatné krajiny?

Keď sa pozriete na Česko, Nemecko alebo Holandsko, tam vracajú do priemyslu 20 až 25 percent z príjmov z predaja emisných povoleniek. Keď si to porovnáte s našimi dvoma percentami, naši výrobcovia sa stávajú menej konkurencieschopní. A to nielen voči výrobcom v Ázii, ale aj medzi členskými štátmi EÚ.

Niektoré krajiny ale nemajú kompenzačný mechanizmus vôbec...

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa