Spojené kráľovstvo spočiatku ignorovalo odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie a šírenie nákazy covidu cez leto a začiatkom jesene nechalo viac-menej napospas osudu. Briti sa snažili o dosiahnutie kolektívnej imunity po svojom.

Európski lídri považovali túto politiku za bezohľadnú, upozorňuje britský The Telegraph. Zdá sa však, že stratégia prirodzeného získavania imunity medzi ľuďmi sa vypláca. Prípady hospitalizácie s covidom vo Veľkej Británii vyvrcholili začiatkom novembra na čísle 9 661 a odvtedy klesajú, aktuálne sú na úrovni 8-tisíc.

Skúšaná Európa

Naproti tomu veľká časť Európy teraz prechádza vlastnou skúškou slabnutia ochrany voči nákaze, a to so šesťtýždňovým oneskorením a s menšou celkovou imunitou v porovnaní s tou britskou.

Množstvo ľudí totiž už má aj viac ako pol roka od podania druhej dávky vakcíny. Niektoré dosiaľ zverejnené štúdie ukazujú, že v tom čase už človeku protilátky voči covidu výrazne klesli. Deje sa to ruka v ruke s príchodom chrípkovej sezóny, typickej pre toto ročné obdobie.

Nárast počtu hospitalizácií nastal vo väčšine európskych krajín, no najmä v Rakúsku, Belgicku, Holandsku a Nemecku. Výrazne sa líšia od relatívne miernej trajektórie Spojeného kráľovstva. Britskí pacienti s covidom, ktorí skončili na jednotke intenzívnej starostlivosti, predstavujú štvrtinu predchádzajúcich počtov.

Počty pacientov na jednotke intenzívnej starostlivosti vo Veľkej Británii
Zdroj: ONS, The Telegraph
Počty pacientov na jednotke intenzívnej starostlivosti vo Veľkej Británii

Prepisujú sa rekordy

Napríklad v Nemecku je situácia úplne iná. Počty ľudí s vážnym priebehom choroby prudko rastú. Očakáva sa, že vrchol z januára tohto roka bude v novembri prekonaný.

Inštitút Roberta Kocha uvádza, že úmrtia v Nemecku dosahujú číslo 400 denne. „Máme mimoriadne dramatickú situáciu. To presiahne všetko, čím sme si doteraz prešli,“ povedala kancelárka Angela Merkelová.

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn varoval, že lôžka miznú tak rýchlo, že bude treba posielať pacientov do nemocníc mimo krajiny. Celá populácia bude čoskoro buď „zaočkovaná, uzdravená alebo mŕtva“, povedal.

Počty pacientov na jednotke intenzívnej starostlivosti v Nemecku
Zdroj: ONS, TheTelegraph
Počty pacientov na jednotke intenzívnej starostlivosti v Nemecku

„Približne 100 zo 400 vidieckych a mestských lokalít má len jedno voľné lôžko na jednotke intenzívnej starostlivosti a 50 nemá žiadne,“ uviedla nemecká federácia nemocníc.

„Počet pacientov na jednotke intenzívnej starostlivosti bude masívne rásť a v najbližších dňoch už nemôžeme urobiť nič, aby sme to zastavili, aj keby sme mali najtvrdší lockdown,“ uvádza sa v správe federácie.

Ide o mimoriadny stav, pretože Nemecko môže právom tvrdiť, že má jeden z najvyšších pomerov lôžok na jednotke intenzívnej starostlivosti na hlavu na svete, spolu s Rakúskom.

KK16 Viedeň - Policajti kontrolujú návštevníkom covidpasy na vianočných trhoch vo Viedni 17. novembra 2021. Rakúsko od pondelka zavedie celoštátny lockdown a od februára bude vyžadovať povinné očkovanie proti COVID-19. V piatok to vyhlásil kancelár Alexander Schallenberg. Lockdown by mal trvať maximálne 20 dní s prehodnotením situácie po desiatich dňoch. Informovali o tom agentúry APA a DPA.     Konzervatívny kancelár Schallenberg nové opatrenia oznámil v piatok predpoludním počas tlačovej konfe
Neprehliadnite

Rakúšanom, ktorí sa odmietnu nechať očkovať, budú hroziť vysoké pokuty

Výhoda vakcíny AstraZeneca

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa