Mnohé krajiny, vrátane Slovenska, zavádzajú tretiu, posilňovaciu dávku voči ochoreniu covid-19 v reakcii na klesajúce hladiny protilátok a hrozbu nebezpečnejšieho delta variantu a jeho mutácií. Odporúča sa najmä seniorom a ľuďom s oslabenou imunitou či tým, ktorých trápi iné závažné ochorenie. Avšak ide o polemiku, pretože existujú aj krajiny, predovšetkým tie s nízkymi a strednými príjmami či nachádzajúce sa na hranici chudoby, ktoré nemajú zaočkovanú ani desatinu svojej populácie.

Treba byť solidárni

Aj WHO nedávno volala po solidarite a vyzývala bohaté krajiny, aby s posilňovacou vakcináciou počkali. Nad ďalším vývojom pandémie však stále visí otáznik v podobe nevyspytateľného vírusu a jeho mutácií.

Odborníci, ktorých oslovil Bloomberg, pripomínajú, že z vedeckého hľadiska existuje množstvo dôkazov svedčiacich o tom, že podávanie tretích dávok by mohlo pomôcť zastaviť prenos vírusu a odvrátiť nárast hospitalizácií a úmrtí.

Aké sú teda pre a proti tretím posilňovacím dávkam?

1.    Účinok protilátok

Faktom je, že časom hladina protilátok proti covidu-19 klesá. Početné štúdie zaznamenali jej zníženie po šiestich mesiacoch od podania druhej dávky. Záleží však aj na type vakcíny a množstve účinnej látky v nej, tiež imunitnej odpovedi jednotlivca, ktorá je ovplyvnená vekom a už existujúcimi chorobami. Vyššie hladiny protilátok by mali pomôcť zabrániť koronavírusu infikovať bunky ľudského tela a spôsobiť vážny priebeh ochorenia, ale aj znížiť prenos z človeku na človeka.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa