Približne štvrtina letov plánovaných na dnešné dopoludnie na parížskom letisku Charlesa de Gaulla bola zrušená pre štrajk zamestnancov, ktorí požadujú zvýšenie miezd. S odvolaním sa na prevádzkovateľa letiska v Roissy pri Paríži o tom informovala agentúra AFP. S komplikáciami sa dnes stretávajú tiež cestujúci v Taliansku, kde štrajkujú posádky niekoľkých nízkonákladových aerolínií i letoví dispečeri.

Štrajky vo Francúzsku aj Taliansku

Letisko v Roissy prevádzkuje spoločnosť ADP. Francúzsky úrad pre civilné letectvo aerolinky požiadal, aby dnes medzi 7. a 14. hodinou stredoeurópskeho času znížili počet letov. Spoločnosť ADP prevádzkuje okrem iného aj ďalšie parížske letisko Orly.

Pre štrajky v Taliansku dnes bolo podľa odborového zväzu UIL Trasporti zrušených zhruba 360 letov, čo sa dotklo viac ako 4000 pasažierov. Štvorhodinový štrajk na dnes vyhlásili napríklad zamestnanci aerolínií Ryanair, ktoré boli vlani z hľadiska počtu cestujúcich jednotkou na trasách z Talianska i do Talianska. Štrajk je protestom proti zníženiu miezd a ťažkým pracovným podmienkam, uviedla agentúra Reuters.

Nápor európskych letísk

Mnohé európske letiská sa v poslednom čase potýkajú s veľkými problémami pri odbavovaní cestujúcich pre nedostatok personálu. Holandská letecká spoločnosť KLM napríklad v máji z veľkej časti pozastavila predaj leteniek na spoje z amsterdamského letiska Schiphol, tretieho najvyťaženejšieho v Európe. Rady sa tam z letiska natiahli až do ulíc.

Zrušené lety a dlhé rady sprevádzali minulý týždeň začiatok letných prázdnin a oslavy spojené s výročím nástupu britskej kráľovnej Alžbety II. na trón v Británii.

Ďalšie dôležité správy

WA 10 archív Seattle - Na archívnej snímke z 30. septembra 2020 dopravné lietadlo Boeing 737 MAX pristáva po skúšobnom lete v Seattli. Lietadlá Boeing 737 MAX dostanú v Európe asi budúci týždeň povolenie k návratu do prevádzky. Informoval o tom šéf Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva (EASA) Patrick Ky. FOTO TASR/AP


FILE- In this Sept. 30, 2020, file photo, a Boeing 737 Max jet, piloted by Federal Aviation Administration (FAA) chief Steve Dickson, prepares to land at Boeing Field followi
Neprehliadnite

Pre štrajk zamestnancov nízkonákladoviek zrušili v Taliansku stovky letov