Zo svetových mien, ktoré zažili v posledných rokoch masívnu devalváciu, patrí bezpochyby popredná priečka tureckej líre. Za posledné roky sa jej kurz oproti referenčným menám prepadol v násobkoch, naposledy prudko klesla v decembri 2021. Potom sa jej pozícia zastabilizovala vďaka vskutku neortodoxným metódam Centrálnej banky Turecka, ktorú namiesto guvernéra reálne ovláda prezident Erdogan. Táto situácia logicky vyvoláva otázku, či slabá líra zlacní tohtoročné dovolenky v Turecku. Odpoveď je, žiaľ, nie. Aj keď v niečom turistom určite pomôže...

Lacná líra láka turistov

Michal Bošela, Brand Marketing manager spoločnosti Invia, hovorí, že vo všeobecnosti sa ceny v tohtoročnej letnej sezóne nemajú dôvod zásadne meniť. „Dôvodom sú dlho dopredu zafixované ceny letov i hotelov.“ Zároveň dodáva, že každá cestovná kancelária môže mať zmluvne zafixované ceny na iné obdobie. Ďalším momentom, ktorý hovorí proti zlacňovaniu, je fakt, že ceny sú väčšinou fixované v eurách. Tým pádom nehrá rolu kurz líry.

Prirodzene, výhodný výmenný kurz robí z Turecka atraktívnejšiu destináciu v prípade, že ľudia cestujú individuálne. Aj keď tureckí ubytovatelia sčasti prispôsobili svoje ceny v tureckých lírach vysokému znehodnoteniu, neurobili tak väčšinou v plnej miere. Inak povedané, oproti cenám z roku 2018, kedy líra mala trojnásobne vyšší kurz, ceny ubytovania zvyčajne nerástli rovnakým tempom.

Každopádne je slabšia turecká mena pre turistov lákadlom. Videli sme to na výsledkoch pred pandémiou koronavírusu, kedy cestovný ruch priniesol Turecku v roku 2019 až 34 miliárd dolárov. Podľa Svetovej obchodnej organizácie sa Turecko v danom roku stalo šiestou najpopulárnejšou dovolenkovou destináciou na svete.

Vývoj menového páru EUR/TRY počas posledných 5-tich rokov
Zdroj: www.investing.com
Vývoj menového páru EUR/TRY počas posledných 5-tich rokov

Turecká mena naďalej pod tlakom

Líra je však po vypuknutí vojny na Ukrajine znovu v ohrození. Na jej hodnotu tlačia sankcie voči Rusku, čo vyvolalo tlak na systém ochrany vkladov tureckej vlády. Krajina preto očakáva horšiu tohtoročnú sezónu. Líra je dnes všetko len nie stabilná. Umelo držané nízke úrokové sadzby a zároveň prudko rastúce náklady na energiu spôsobili, že inflácia v Turecku stúpla v marci 2022 na 20-ročné maximum 61,1 percenta a dokonca čo výrobné ceny vzrástli na 27-ročné maximum (+115 percent).

Vývoj menového páru USD/TRY počas posledných 5-tich rokov
Zdroj: www.investing.com
Vývoj menového páru USD/TRY počas posledných 5-tich rokov

Centrálna banka v decembri 2021 podporila prudko oslabujúcu líru tým, že uspokojila potrebu forexového trhu vo výške minimálne 30 miliárd dolárov z rezerv. Čisté rezervy banky narástli k 1. aprílu o 446 miliónov dolárov na 16,4 miliardy dolárov. Ak je reč o nezvyčajnej stratégii tureckej centrálnej banky, tak tŕňom v oku investorov boli napríklad v minulosti používané swapy s miestnymi bankami na zastavenie intervencií. Avšak nesplatené swapové transakcie centrálnej banky sa dnes navŕšili až do výšky 39,91 miliárd dolárov a po odpočítaní swapov sú bankové rezervy vlastne v mínuse.

Turisti v kaviarni či pri nákupe na bazáre ušetria

Aj keď sa centrálna banka snaží od decembra držať líru v aktuálnom kurze, od začiatku roka sa mena nevyhla miernemu kolísaniu. To je však nič v porovnaní s tým, akú „cestu“ prekonala za posledných 12 mesiacov. Hodnota menového páru EUR/TRY je o 60 percent nižšia: kým v apríli 2021 ste za euro stali necelých 10 lír, dnes je to takmer 16. A výhľad nevyzerá pre túto menu vôbec pozitívne. Pre turistov je to dobrá správa: ak im aj nezlacnie hotel a letenka, posedenie v kaviarni či reštaurácii alebo nákupy na trhoch v lírach budú lacnejšie ako pred rokom.

Jozo Perić

Chorvát Jozo Perić je skúsený obchodník s certifikátom Advanced CySEC. Od roku 2019 pôsobí ako hlavný analytik brokera CapitalPanda. Venuje sa príprave analýz pre klientov so zameraním na finančné trhy, komodity a obchodovanie menových párov. J. Perič vyštudoval Univerzitu v Záhrebe a po magisterskom štúdiu zostal na univerzite pôsobiť ako dátový analytik. V roku 2015 sa začal profesionálne zaoberať obchodmi na kapitálových trhoch.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora