Kuba v nedeľu oznámila, že v rámci záverečnej fázy klinických skúšok svojej vakcíny Soberana 2 zaočkuje 150-tisíc ľudí, ktorí sú v prvej línii boja proti koronavírusu. Vakcináciu zdravotníkov a iných vysoko ohrozených pracovníkov odštartuje v pondelok, informovala agentúra Reuters.

Kuba by mohla okamžite zaočkovať 150-tisíc ľudí, keďže tretia fáza (klinických) skúšok tejto vakcíny preukazuje jej vysokú bezpečnosť," uviedol na Twitteri minister zahraničného obchodu a investícií Rodrigo Malmierca Díaz. Očkovacia látka s názvom Soberana 2 je posledné tri týždne v tretej a záverečnej fáze klinických testov, na ktorých sa zúčastňuje 44-tisíc dobrovoľníkov.

Ambiciózne plány

Komunistická Kuba, ktorá má s vývojom aj exportom rôznych očkovacích látok dlhoročné skúsenosti, je jednou z mála krajín v regióne, ktorá ešte nezačala svojich obyvateľov očkovať proti novému koronavírusu. Dôvodom je práve skutočnosť, že sa spolieha na vývoj vlastných vakcín, približuje Reuters.

Kubánsky regulačný úrad vo štvrtok odobril začatie rozsiahlych klinických testov aj pre druhú vyvíjanú kubánsku vakcínu s názvom Abdala. Kuba momentálne zažíva najhorší nárast v počte infikovaných od začiatku pandémie. Došlo k nemu po to, ako táto ostrovná krajina otvorila koncom vlaňajšieho roka svoje hranice, uvádza Reuters.

Mamaia, to sú čisté pláže aj luxusné dovolenkové rezorty, ktoré však nie sú pre každého.
Neprehliadnite

Britský minister varoval ľudí pred rezerváciou letných dovoleniek v zahraničí

Približne 11-miliónová Kuba zaznamenáva aktuálne zhruba 600-1000 nových prípadov nákazy denne, čo výrazne prevyšuje jej prírastky z väčšiny minulého roka, keď denne pribúdali len desiatky prípadov.

Kuba od začiatku pandémie oficiálne zaznamenala len vyše 66-tisíc prípadov nákazy a 394 súvisiacich úmrtí, čo v prepočte na obyvateľa predstavuje jednu z najnižších mier nákazy na svete. Kubánska vláda sa zaviazala, že ešte v tomto roku zaočkuje všetkých svojich obyvateľov, a to niektorou z dovedna piatich očkovacích látok, ktoré sama vyvíja.