Kryptomeny pokračujú v prudkom páde. Cena najväčšej a najznámejšej digitálnej meny, bitcoin, v sobotu klesla takmer na 34-tisíc dolárov (29 961 eur) a pohybuje sa približne 50 percent pod svojím rekordným maximom z novembra 2021.

Cena bitcoinu sa dostala až na 34 042 dolárov. Neskôr zmazal časť strát a v sobotu okolo poludnia stredoeurópskeho času sa predával s mínusom 8,75 percenta (za 24 hodín) po 35 401,94 dolára. Výrazne sa oslabili ďalšie krypto aktíva. Druhá najväčšia digitálna mena ether sa obchodovala okolo 2440 dolárov.

Riziková aktivita

Kryptomeny nasledovali piatkový  negatívny trend z Wall Street. Hlavným dôvodom sú očakávania, že americká centrálna banka (Fed) začne v boji s infláciou sprísňovať menovú politiku, pričom cyklus zvyšovania sadzieb zrejme spustí už marci. Investori sa preto zbavujú rizikových aktív, medzi ktoré patria akcie aj kryptomeny.

Kryptomeny sa oslabujú už od novembra, odkedy ich celková trhová kapitalizácia padla už o viac než 1 bilión USD. Bitcoin od novembra, keď sa dostal až na rekordných okolo 69-tisíc dolárov, už stratil viac než 50 percent a jeho trhová kapitalizácia sa znížila o viac než 600 miliárd USD.

Ďalšie dôležité správy

bitcoin
Neprehliadnite

Obchodujete s kryptomenami? Príjem z predaja či výmeny virtuálnej meny podlieha dani z príjmu