Doteraz absolútne dominantná kryptomena bitcoin postupne stráca svoje výnimočné postavenie. Spotrebitelia a firmy začínajú počas nákupov čoraz častejšie siahať po iných tokenoch, uviedla spoločnosť BitPay, jeden z najväčších svetových poskytovateľ kryptomenových platobných služieb.

Počet platieb bitcoinom sa výrazne znížil

Minulý rok platby bitcoinom v prevádzkach, ktoré využívajú BitPay klesli na približne 65 percent všetkých spracovaných transakcií, v roku 2020 platilo touto digitálnou menou až 92 percent zákazníkov.

Nákupy pomocou kryptomeny ethereum uskutočnilo 15 percent klientov, stablecoinmi zaplatilo 13 percent a o ďalšie tri percentá sa podelili nové kryptomeny, ako sú dogecoin, shiba inu a litecoin.

Rastie počet zahraničných platieb

K rozmachu alternatívnych kryptomien došlo sčasti aj vďaka tomu, že čoraz viac firiem využíva na cezhraničný platobný styk stablecoiny (digitálne žetóny). 

Spotrebitelia majú tendenciu používať stablecoiny - ktorých hodnota by mala zostať stabilná -, ak keď ceny kryptomien klesajú, čo sa deje od začiatku novembra.

Musk pomohol dogecoinu

Minulý rok sa darilo aj kryptomene dogecoin, a to najmä vďaka fanúšikom, ako je šéf spoločnosti Tesla Elon Musk. Ten v piatok na Twitteri napísal, že touto digitálnou menou je možné platiť za niektoré produkty jeho firmy. Dogecoin vďaka tomu výrazne spevnil a cez deň vykazoval viac ako dvanásťpercentný rast.

Ďalšie dôležité správy

Zakladatelia kryptoburzy Gemini milionárske dvojičky Tyler a Cameron Winklevossovci, známi aj súdnym sporom s Markom Zuckerbergerom
Neprehliadnite

Decentralizované financie a stablecoiny sú nočnou morou regulátorov. Najviac sa obávajú tetheru