Chorvátsky prezident Zoran Milanovič dnes kritizoval plánované dodávky tankov a ďalších zbraní zo západných krajín na Ukrajinu. Uviedol tiež, že ukrajinský polostrov Krym, ktorý v roku 2014 v rozpore s medzinárodným právom anektovalo Rusko, nebude už nikdy súčasťou Ukrajiny. O Milanovičovom vystúpení pred novinármi informovali agentúra AP a Reuters.

V decembri chorvátski zákonodarcovia odmietli návrh, aby sa Chorvátsko po boku ďalších členských krajín Európskej únie zapojilo do podpory ukrajinskej armády. Sám Milanovič západnú pomoc Kyjevu kritizuje a vyjadruje obavy, že by Chorvátsko mohli zasiahnuť potenciálne katastrofické dôsledky vojny na Ukrajine.

„Som proti tomu, aby sa tam posielali smrtiace zbrane. Predlžuje to vojnu," povedal dnes podľa AP Milanovič na tlačovej konferencii v Záhrebe. Spomenul pritom konkrétne plánované dodávky nemeckých tankov. Berlín minulý týždeň rozhodol, že nebude brániť reexportu nemeckých tankov Leopard 2 na Ukrajinu z iných európskych krajín a zároveň niekoľko Ukrajine sám dodá.

Chorvátsky prezident tiež vyjadril pochybnosti nad tým, že možno Rusko poraziť v „konvenčnej vojne" a že sa Ukrajine podarí obnoviť svoju územnú celistvosť.

„Je jasné, že Krym už nikdy nebude súčasťou Ukrajiny," citovala z jeho dnešného vystúpenia agentúra Reuters. Európska únia, ktorej je Chorvátsko súčasťou, anexiu Krymu odmietla a uvalila kvôli nej na Rusko sankcie. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlasuje, že Ukrajina obnoví kontrolu nad celým svojím územím vrátane Krymu, a mierové rokovania s Moskvou podmieňuje stiahnutím ruských vojsk z celého ukrajinského územia.

Milanovič vyhral v roku 2019 voľby ako liberálny kandidát. Postupne sa ale podľa AP priklonil k populistickému nacionalizmu. Milanovič si popri tom vyslúžil povesť proruského politika, čo sám odmieta. V posledných mesiacoch sa pritom otvorene staval proti prijatiu Fínska a Švédska do NATO aj proti výcviku ukrajinských vojakov v Chorvátsku.

Ďalšie dôležité správy

JB 29 Marmaris - Luxusná jachta Eclipse ruského podnikateľa Romana Abramoviča kotví v prístave tureckého letoviska Marmaris 22. marca 2022. Dve luxusné superjachty patriace ruskému oligarchovi Romanovi Abramovičovi sú zakotvené v Turecku, ktoré sa nepridalo k sankciám Európskej únie proti Rusku. Tieto sankcie sú zamerané aj na tohto majiteľa futbalového klubu Chelsea, ako i ďalších ruských oligarchov. TASR správu prevzala od agentúry AFP, ktorá o tom informovala v utorok a odvoláva sa na turecké
Neprehliadnite

Chorvátsko preveruje zmiznutie jachty ruského oligarchu