Rusko má kontakty s vysoko postavenými vládnymi činiteľmi v Česku a organizuje akcie, na ktorých sa títo ľudia zúčastňujú. Vyhlásil to niekdajší ruský ropný magnát a kritik Kremľa Michail Chodorkovskij. Podľa jeho slov Kremeľ tiež tvrdí, že do svojich zahraničnopolitických akcií môže zapájať českých komunistov. Chodorkovskij v pondelok členom zahraničného výboru Európskeho parlamentu povedal, že ruský prezident Vladimir Putin si prostredníctvom spriatelených oligarchov získava spojenca v mnohých ďalších krajín EÚ vrátane Nemecka, Francúzska či Poľska.

Putinovi podľa Chodorkovského pomáha tipovať a získavať potenciálnych spojencov napríklad niekdajší šéf ruských železníc Vladimir Jakunin. Najmä s týmto miliardárom, na ktorého uvalili sankcie Spojené štáty, podľa Chodorkovského „vysoko postavení vládni činitelia Česka udržiavajú kontakty".

Prezident Ruských železníc Vladimir Ivanovič Jakunin s vtedajším ministrom dopravy Ľubomírom Vážnym
Zdroj: TASR
Prezident Ruských železníc Vladimir Ivanovič Jakunin s vtedajším ministrom dopravy Ľubomírom Vážnym

„Navštevujú okrem iného Kremľom organizované akcie propagujúce protieurópske nálady," uviedol Chodorkovskij. Dodal, že podľa interných dokumentov prokremeľských činovníkov môže Kremeľ do zahraničnopolitických akcií zapájať členov KSČM, konkrétne poslanca Zdeňka Ondráčka. Ten ČTK povedal, že sa k veci nebude vyjadrovať. „Nebudem komentovať kdejaký blábol nejakého Rusa," uviedol Ondráček.

V interview český líder tiež uviedol, že o výmene ministra zdravotníctva Jana Blatného vedel dlhšie a odmietol kritiku na nového šéfa rezortu Petra Arenbergera, ktorého mnohí obviňujú z chaotickej komunikácie nových opatrení.
Neprehliadnite

Kremeľ kritizuje Prahu. Odvoláva sa pritom na Zemanov prejav

V júni 2019 vyvolala pozornosť Ondráčkova cesta na územie Ukrajiny, ktoré ovládajú proruskí separatisti. Českého poslanca podľa záberov zverejnených na twitteri oficiálne prijali predstavitelia neuznávanej Doneckej ľudovej republiky, ktorí mu zahrali českú hymnu. Ondráček neskôr povedal, že cesta bola súkromná a že Česko oficiálne nezastupoval. Premiér Andrej Babiš vyhlásil, že cesta, od ktorej sa dištancovala nielen česká diplomacia, ale aj opoziční politici, nebola v súlade so zahraničnou politikou českej vlády. Prezident Miloš Zeman uviedol, že ak bola cesta súkromná, nikomu do nej nič nie je.

Vladimir Putin
Neprehliadnite

Hovoriť s Ruskom formou požiadaviek nemá perspektívu, odkázal Kremeľ Česku

Praha vedie v súčasnosti s Moskvou vyhrotený diplomatický spor po zistení českých tajných služieb, že za výbuchom muničného skladu vo Vrběticiach v roku 2014 boli ruskí agenti. Česká vláda sa kvôli tomu rozhodla vyhostiť desiatky pracovníkov ruskej ambasády a početne zrovnať zastúpenie oboch krajín v Prahe a Moskve.

Jakunin má podľa Chodorkovského okrem Česka vplyv napríklad v Nemecku, kde ním založený think-tank Dialóg civilizácií pomáha identifikovať potenciálneho spojenca Kremľa medzi vysoko postavenými politikmi. Jeden z Jakuninových zdrojov prinášajúcich Rusku informácie o dianí v Nemecku „je súčasťou najbližšieho okruhu (kancelárky) Angely Merkelovej", uviedol Chodorkovskij.

Niekdajší najbohatší ruský oligarcha Chodorkovskij bol v medzinárodne kritizovanom procese v roku 2005 odsúdený za daňové úniky po tom, čo sa znepáčil Kremľu kvôli svojej podpore opozície a politickým ambíciám. Prepustený bol v roku 2013 a teraz žije v exile v Británii. Tam založil mimovládnu organizáciu The Dossier Centre, ktorá sa snaží mapovať trestnú činnosť ľudí napojených na Kremeľ.

KK20 Moskva - Na videosnímke vydanej 13. septembra 2018 muži identifikovaní ako Alexandr Petrov (vpravo) a  Ruslan Boširov počas rozhovoru pre televíziu RT v Moskve.  Viacerí obyvatelia ruskej obce Lojga z Archangeľskej oblasti potvrdili, že jedným z mužov podozrivých z pokusu o otrávenie bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa je aj ich rodák Alexandr Miškin, ktorý v tejto kauze vystupuje pod krycím menom Alexandr Petrov. FOTO TASR/AP
Neprehliadnite

Agenti GRU, podozriví z podielu na explózii vo Vrběticiach, boli povýšení a pracujú pre Kremeľ

Europoslancom predložil zoznam ďalších aktivít Putinových spojencov v únijných krajinách. Dôverník šéfa Kremľa Jevgenij Prigožin podľa Chodorkovského sprostredkoval nákup nemeckých súčiastok pre ruské zbrane hromadného ničenia. Prevádzkuje tiež internetové Troll farmy, ktoré sa okrem iného pokúšali vyvolať diplomatickú hádku medzi Francúzskom a Talianskom. Podľa Chodorkovského má Kremeľ niekoľko aktívnych spojencov medzi francúzskymi krajne pravicovými politikmi vrátane europoslancov a svojich ľudí má tiež aj v Poľsku, Litve, Lotyšsku, Grécku a na Cypre.

Prigožin od vlaňajšieho októbra figuruje na sankčnom zozname EÚ, oligarchu blízkeho Kremľa však únia napriek naliehaniu väčšiny europoslancov doteraz nepotrestala. Medzi únijnými štátmi, ktoré sa na sankciách musia zhodnúť jednohlasne, nie je pre diplomaticky výbušné rozhodnutie väčšinová podpora aj s ohľadom na ekonomické záujmy vrátane dovozu ruského plynu a ropy.