Ak zamestnávatelia chcú vedieť, či sú ich zamestnanci očkovaní proti ochoreniu COVID-19, majú na to myslieť jednotlivé ministerstvá cez rezortné COVID semafory, v ktorých by sa to dalo zadefinovať. Naznačil to minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) pred stredajším rokovaním vlády.

Úpravy podmienok

Umožniť zamestnávateľom pýtať si od svojich pracovníkov túto informáciu cez novelu Zákonníka práca podľa jeho slov nie je také jednoduché, hoci predtým v tom videl riešenie.

Na snímke predseda NRSR Boris Kollár počas tlačovej konferencie o opatreniach v oblasti pomoci ľuďom s exekúciami v Bratislave 20. októbra 2021. FOTO TASR – Dano Veselský
Neprehliadnite

Syndróm prebitia zlých správ rozpravkármi. Smola pre dlžníkov v exekúcii, politici mieria inde

„Podľa našich analýz, najlepšie ako sa to dá urobiť bez zmeny legislatívy, je tak, ako si jednotlivé sektory ekonomiky alebo spoločnosti už aj dnes upravujú svoje podmienky v jednotlivých COVID semaforoch,“ skonštatoval Krajniak a ilustroval to na príklade rezortu práce, ktorý upravuje podmienky v zariadeniach sociálnych služieb (ZSS).

Nariadenie alebo vyhláška

Tak by sa podľa jeho slov dalo upraviť podmienky pre pracovníkov napríklad aj v kultúrnom COVID automate alebo v tom, ktorý ošetruje návštevy bohoslužieb, a tak ďalej. Po právnej stránke by podľa jeho slov išlo buď o nariadenie vlády, alebo vyhlášku Úradu verejného zdravotníctva SR.

Penzie od štátu mnohým stačiť nebudú, preto treba myslieť aj na iné formy sporenia na dôchodok.
Neprehliadnite

Milióny eur v lufte, získali ich schránky z cudziny. Dobrovoľne, ako pomoc počas pandémie

„Odporúčal by som, aby každý, kto to potrebuje v tom vlastnom segmente, si pripravil vlastnú verziu COVID automatu, a tam si upravil to, čo potrebuje,“ dodal Krajniak. Vysvetlil, že vyžadovať od zamestnancov informáciu o tom, či sú alebo nie sú očkovaní celoplošne, je pracovno-právnym problémom.

Riešenie podľa typu povolania

„Predstavte si, že máte zamestnanca, ktorý môže byť na home office. Vy nemáte právo od takéhoto zamestnanca žiadať informáciu, či je alebo nie je zaočkovaný, lebo to nemá žiadnu legitimitu,“ skonštatoval minister na základe analýzy rezortu práce.

Preto je to podľa neho potrebné riešiť podľa typu povolania, ktoré daní zamestnanci vykonávajú. „Je úplne normálne, aby v jednotlivých segmentoch mohli vyžadovať tú informáciu, napríklad tak, ako my sme si to upravili v ZSS. Nemáme s tým problém, že by niekto voči tomu protestoval,“ poznamenal Krajniak.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Milan Krajniak (Sme rodina) počas tlačovej konferencie k postupu pri očkovaní Itreťou  dávkou akcíny proti ochoreniu COVID-19 v zariadeniach sociálnych služieb a predstavení ďalšej finančnej pomoci v rámci projektu: Podpora opatrovateľskej služby II. V Bratislave 7. októbra 2021. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Splatnosť poistného sa zrejme bude odkladať, má o tom v stredu rozhodnúť vláda