Na jednej pracovnej zmene by možno pracovali spolu len očkovaní, na druhú by prišli neočkovaní. A zamestnávatelia by to zabezpečili v rámci vlastných právomocí. Mnohým sa táto myšlienka zdá riadne pritiahnutá za vlasy vzhľadom k tomu, že očkovanie proti covidu-19 je nepovinné, iní by zase takéto selektovanie ľudí privítali.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) . FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Krajniak ide opäť meniť Zákonník práce. Neočkovaní budú musieť priznať farbu, očkovaní tiež

Zatiaľ je síce všetko len v teoretickej rovine, ale minister práce plánuje upravovať Zákonník práce, kde by mohli firmy zisťovať, koho majú vlastne vo firme.

Diskriminovať nemožno, štát chystá zmeny

Zmena Zákonníka práce bude. Takto sa pred pár dňami chápavo vyjadril minister práce Milan Krajniak na margo svojho zistenia, že prípadná zmena Zákonníka práce je v súlade s ústavou. Potvrdil to aj na následnej tlačovej konferencii 7. októbra. Chce, aby mohli na pracoviskách firmy kontrolovať, kto je očkovaný a kto nie.

jedáleň, strava, stravné lístky, obed, šalát, pokladňa, žena, stravovanie
foto: Martin Domok
uverejnené: Báječná žena 32/2009
pôvodný súbor:32 servis gastrace MARTIN DOMOK.eps
Neprehliadnite

Veľké zmeny v stravnom. Ešte viac chaosu, byrokracie i dražoby, prínos v praxi je otázny

„Komunikujeme s ministerstvom spravodlivosti, ako by sa to dalo právne urobiť. Podľa informácie od ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej to nevieme urobiť vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ), pravdepodobne to budeme musieť upraviť v Zákonníku práce,“ poznamenal minister pre TREND.


pôvodný súbor:IFR_8261.jpg
Neprehliadnite

Reforma nemocníc rýchlou jazdou ako kamikadze. Miliardy eur budú v lufte a chaos možno realitou

Teoreticky je podľa neho možné, že firmy budú chcieť vytvárať pracoviská, na ktorých sa budú vzájomne stretávať napríklad buď samostatne očkovaní, alebo samostatne neočkovaní, čo on chápe.

Na snímke viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Rastislav Machunka počas rokovania Hospodárskej a sociálnej rady SR 12. apríla 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Ak chceme mať na Slovensku Ameriku a vo firmách len očkovaných, manažérom treba dať do rúk páky

TREND sa na to pozrel bližšie z pohľadu potrieb praxe a spýtal sa v jednotlivých sektoroch, ako vnímajú túto avizovanú novinku.

„Je to naša požiadavka, ktorú sme predniesli na poslednom zasadnutí Hospodárskej a sociálnej rady. Bola rozšírená aj o zistenie, či je zamestnanec očkovaný. Vieme zabezpečiť napríklad zmenu, kde budú pracovať spolu len očkovaní, prípadne rovnako by sa to dalo zabezpečiť aj v kanceláriách,“ objasňuje pre TREND viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka.

Priemysel: preferujeme dobrovoľnosť

„Priemysel, ako najväčšie odvetvie slovenského hospodárstva, počas celého pandemického obdobia prísne dodržiava všetky nariadené opatrenia,“ hovorí pre TREND Andrej Lasz, generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy.

Marián Bíž z Ernst & Young
vedúci partner EY na Slovensku, líder oddelenia daňového a právneho poradenstva
Neprehliadnite

Svet po korone: Pandémia je katalyzátorom zmien. Cesta späť je pre firmy zarúbaná

„Jeden a pol roka, počas ktorého bojujeme s koronavírusom, musia všetci zamestnanci dbať na pokyny zamestnávateľov. Tiež dodržiavať prísne epidemiologické štandardy, kvôli zachovaniu výroby,“ dodáva.

Asociácia priemyselných zväzov a dopravy nemá informácie, že by niektorá z priemyselných firiem takpovediac triedila či chcela triediť zamestnancov na očkovaných a neočkovaných. Vo výrobe to ani nie je reálne možné.

Podnikanie, stavebníctvo
Neprehliadnite

Malé firmy v tieni koronavírusu prežívali ťažko. Ich svet biznisu sa zásadne zmenil

„Preto, ak dôjde k situácii, že na základe Zákonníka práce bude možné kontrolovať, kto na pracovisku je alebo nie je očkovaný, sme jednoznačne za dobrovoľnosť. Vo firmách, kde to bude mať zmysel, je, samozrejme, možné toto opatrenie aplikovať. V iných zasa nie,“ hovorí A. Lacz.

Za pozitívum považuje, že firmy budú môcť viesť akúsi osvetovú kampaň a smerovať ju intenzívnejšie k nezaočkovaným zamestnancom.

Obchod: zmeny sú nutnosťou

Dať pracovať nezaočkované predavačky spolu a tie zaočkované na ďalšiu zmenu tak, aby sa vzájomne nestretávali? Podľa slov Martina Krajčoviča, predsedu Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO), rozumejú požiadavke zamestnávateľov zavádzať takéto novoty. Je podľa neho dobré, že ministerstvo práce na to reflektuje.

„V rámci obchodov to takto nie je možné vyskladať. Ale to neznamená, že v iných podnikoch by sa to nedalo. Každý zamestnávateľ chce chrániť zamestnancov a je dobré, že v tomto štát vypočul zamestnávateľov,“ prezrádza M. Krajčovič pre TREND s tým, že v obchode nevedia takto vytvárať a organizovať pracovné zmeny.

Na snímke zľava ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) a minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) pred rokovaním 29. schôdze vlády SR 8. septembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Firmám ohrozeným krachom Kolíková sľubuje rýchle ozdravenie. Opak môže byť pravdou

Preto obchodníci individuálne prijali vlastné opatrenia, aby chránili nielen zamestnancov, ale aj zákazníkov. „Tieto opatrenia idú nad rámec požiadaviek vyhlášok ÚVZ, ale v rámci zvyšovania bezpečnosti ich obchodníci zaviedli,“ objasňuje M. Krajčovič s tým, že sú spätne radi za možnosť prednostného očkovania ich zamestnancov v rámci kritickej infraštruktúry.

Obchody sú podľa neho bezpečným miestom pre ľudí aj počas pandémie, čo sa už za jeden a pol roka trvania pandémie potvrdilo.

Zamestnávatelia: pátrame po pravde

Riešenie takejto úpravy cez Zákonník práce považujeme za efektívnejšie a prijateľnejšie než pôvodný plán ministerstva práce ísť cestou vydania vyhlášky ÚVZ, keďže to by bolo v praxi nevymožiteľné, prezrádza pre TREND tajomník Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Martin Hošták.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas rokovania 29. schôdze vlády SR 8. septembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Koniec papierových faktúr, firmy musia otočiť. Odhalia dáta štátu, zožerie im to čas i náklady

Už niekoľko mesiacov upozorňujú na potrebu, aby zamestnávatelia mohli prispôsobiť chod svojich podnikov tak, aby zabezpečili maximálnu ochranu zamestnancov pri práci a jednak plynulý chod podniku.

„Nejde pritom o „delenie“ zamestnancov na očkovaných a neočkovaných, či o výhradné zisťovanie o ich vakcinácii alebo nevakcinácii. Dôležitým údajom je pre firmy tiež novinka, či títo majú negatívny výsledok testu na covid-19, prípadne ochorenie v posledných 90-tich dňoch prekonali,“ dodáva pre TREND M. Hošták.

Až pravdivá znalosť takýchto informácií a „reálny stav“ v podnikoch podľa neho následne ukáže, aké opatrenia a v akej miere sa dajú zrealizovať v konkrétnom podniku.

Podpredseda vlády a exminister financií SR Eduard Heger (vľavo) a prezident finančnej správy Jiří Žežulka.  FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Žlté lístky od daniarov o tri mesiace skončia. Systém ich komunikácie sa zásadne zmení

Prirodzene, iné nastavenie a režim si žiada veľká priemyselná fabrika, iná firma s kolektívom niekoľkých ľudí. „V súčasnosti môžu zamestnávatelia o takéto údaje požiadať, na je na zamestnancoch, či im túto informáciu poskytnú pravdivo alebo nepravdivo. Nemôžu si to overiť,“ dodáva M. Hošták.

Potravinári: už dnes chýbajú ľudia

Samostatným sektorom ekonomiky tvoria aj potravinári a poľnohospodári. Ako pre TREND prezradila Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, momentálne nezbierajú podnety z praxe na možné zmeny v Zákonníku práce.

„O téme preverovania očkovania či neočkovania zamestnancov z pozície zamestnávateľa sme sa zatiaľ dozvedeli len z médií. Neboli sme oslovení od relevantných štátnych inštitúcií, napríklad ministerstiev,“ konštatovala s tým, že si počkajú na oficiálne predložený návrh zmien.

Na snímke minister financií Igor Matovič (OĽaNO) prichádza na 33. rokovanie vlády SR 29. septembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Veľké prebudenie pri e-faktúrach. Matovič odsleduje každého, ohlásil však obrovské zmeny

Podľa J. Holéciovej sa slovenskí potravinári a poľnohospodári snažia zabezpečiť bezpečnú a plynulú výrobu potravín, či už bude možnosť očkovania zamestnancov zakotvená v Zákonníku práce alebo nie. Slovenský trh je totiž veľmi špecifický.

„Agropotravinárstvu takmer na každej pracovnej pozícii chýbajú ľudia. Na viacerých pozíciách sú vyžadované špecifické zručnosti, napríklad pri práci so strojmi či na výrobných linkách. Tie nevedia obsluhovať všetci zamestnanci, ale len špeciálne vyškolení, s ukončeným konkrétnym vzdelaním,“ dodáva hovorkyňa SPPK.

E-faktúry sa čoskoro stanú realitou, stoja za nimi exminister financií Eduard Heger i súčasný minister Igor Matovič.
Neprehliadnite

Hľadá sa recept na fungovanie e-faktúr. Pre Matoviča sú priveľkým sústom pre odkrytie podvodov

Aj vzhľadom k tomu treba hovoriť vopred o tom, do akej miery by sa dali takéto zmeny v podnikoch vykonať. Samozrejmosťou pre nich naďalej ostáva zásada R-O-R (rúško, odstup, ruky), v niektorých firmám sa dokonca vykonáva priebežné testovanie zamestnancov.

Odborári: Ľudí nemožno segregovať

Snaha zamestnávateľov o vytvorenie bezpečných a zdravých podmienok na pracovisku musí byť postavená na nediskriminačných princípoch a akékoľvek úsilie o úpravu pracovného práva by bolo v rozpore s ústavou, konštatuje pre TREND Martina Nemethová, hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov (KOZ SR).

Počet nových prípadov koronavírusu prudko narastá.
Neprehliadnite

Pacienti s inými diagnózami sú luftom, Lengvarský zarába. Vysoké ceny za testy mátajú všetkých

V súčasnosti to tak aj platí. „Požiadavka zamestnávateľov mať možnosť vyžadovať od zamestnancov informácie o očkovaní, prípadne preukázať sa negatívnym výsledkom testu zo strany zamestnanca, nemá oporu v žiadnom právnom predpise. Rovnako zamestnávateľ nemá oprávnenie získavať a spracúvať údaje o očkovaní zamestnanca, nemá právo zisťovať údaje o jeho zdravotnom stave a sankcionovať ho za nepredloženie výsledkov akéhokoľvek lekárskeho vyšetrenia,“ objasňuje M. Nemethová.

Kontrola covid pasov v prevádzkach reštaurácie a kaviarni v susednom Rakúsku.
Neprehliadnite

Bonusy pre očkovaných nie sú v poriadku. Neočkovaní môžu ľahko vysúdiť odškodné

Podľa súčasného Zákonníka práce firmy musia všetkým prideľovať prácu podľa pracovnej zmluvy, zohľadňovať nemôžu, rovnako ako či je niekto očkovaný alebo nie, uvádza Národný inšpektorát práce. Ak prácu niekto z tohto dôvodu nepridelí, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa. „Za ňu patrí zamestnancovi náhrady mzdy v sume jeho priemerného zárobku,“ prezrádza Ladislav Kerekeš, hovorca NIP.

Igor Matovič, Jiří Žežulka
Neprehliadnite

Podnikatelia, šup do škatuľky. Poctiví získajú bonusy, tí s dlhmi nad 5-tisíc eur z biznisu von

Aj na základe dostupných medicínskych informácií a podľa posledných vyjadrení exministra zdravotníctva Mareka Krajčiho, že očkovaní jedinci sú rovnakými potenciálnymi prenášačmi covidu-19 ako neočkovaní, podotýka M. Nemethová.

„Preto vyznieva požiadavka zástupcov zamestnávateľov – mať v rukách možnosť vyžadovať od zamestnancov informácie o zaočkovaní proti koronavírusu alebo o výsledkoch testovania, ako neopodstatnená. Považujeme to za neodôvodnenú segregáciu zamestnancov,“ uzatvára.