Výberové konanie na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby (ZZS) sa bude musieť zopakovať. V pondelok to na tlačovom brífingu oznámil na pôde Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR šéf rezortu Marek Krajčí (OĽaNO). Zároveň bude nutné zmeniť legislatívu tak, aby nebola v rozpore s európskou.

Šéf rezortu poukázal na to, že na túto tému upozornil ešte minulé leto ako opozičný poslanec. „Teraz je už jasné, že tento proces sa bude musieť zopakovať. Budeme sa snažiť minimalizovať škody voči Slovenskej republike, ktoré hrozili zo strany Európskej komisie aj súčasných prevádzkovateľov ZZS," komentoval šéf rezortu zdravotníctva s tým, že najdôležitejšie pre MZ SR bude zabezpečiť pre občanov bezproblémové poskytovanie ZZS. Poukázal na to, že zákon bol v minulosti v rozpore s európskou smernicou a obchádzal pri výbere poskytovateľov ZZS proces verejného obstarávania. Tendrom sa zaoberala aj Európska komisia (EK). Tá sa rozhodla nezačať sankčné konanie voči Slovensku, ak MZ SR upraví podmienky verejného obstarávania na ZZS.

WA 22 archív Tübingen - Na archívnej snímke z 24. februára 2020 je logo biofarmaceutickej spoločnosti CureVac. Nemecká vláda nadobúda za 300 miliónov eur podiel v biofarmaceutickej spoločnosti CureVac, ktorá vyvíja očkovaciu látku proti novému koronavírusu. V pondelok 15. júna 2020 o tomto kroku informovalo nemecké ministerstvo hospodárstva, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra DPA. Pokusy americkej vlády získať biofarmaceutickú spoločnosť CureVac - čo Biely dom nikdy oficiálne nepotvrdil - sa
Neprehliadnite

Firma CureVac dostane úver vo výške 75 miliónov eur na vývoj vakcíny proti Covid-19

Prípad výberového konania na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií ZZS za 800 miliónov eur, ktoré sa v polovici júna 2019 týkalo 328 bodov, viedol k odvolaniu vtedajšieho predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Tomáša Haška. Kauza ukázala na možné prepojenia členov výberovej komisie na najúspešnejšiu firmu. Najviac bodov získala spoločnosť LSE - Life Star Emergency. Nasledovali štátne záchranky z Bratislavy a Košíc.

„Keďže výsledkom získaných výhradných licencií je čerpanie z verejného zdravotného poistenia a štátneho rozpočtu, licencie mali byť predmetom verejného obstarávania. To znamená, že ÚDZS mal postupovať podľa zákona o verejnom obstarávaní a nie podľa zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti," doplnil M. Krajčí. Dodal, že Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) začal v piatok (3. 7.) kontrolu v tejto veci. Šéf rezortu zdravotníctva uviedol, že verí, že sa prijme zákon, ktorý bude jasne špecifikovať povinnosti a nové materiálno-technické požiadavky na poskytovateľov ZZS a jasne zadefinuje potrebu verejného obstarávania pri obstarávaní takýchto služieb.