EIB podpísala s nemeckou biofarmaceutickou firmou CureVac úverovú zmluvu vo výške 75 miliónov eur na vývoj a výrobu vakcín vo veľkom meradle, čo sa týka predovšetkým vakcíny tejto spoločnosti proti pandémii SARS-CoV-2, ktorá spôsobuje ochorenie COVID-19. Uviedla to v pondelok Európska komisia (EK) v správe pre médiá.

Pôžička poskytnutá EIB v troch tranžiach podporí aktivity spoločnosti CureVac pri výstavbe nového výrobného závodu v nemeckom Tübingene. CureVac už začiatkom júna začala prvú fázu klinických skúšok na vakcínu CVnCoV, ktorú vyvíja v snahe zastaviť šírenie ochorenia Covid-19.

EBE 4 Bangkok - V Thajsku začali v sobotu testovať vakcínu proti novému druhu koronavírusu na opiciach po tom, čo ju úspešne otestovali na myšiach. Na snímke laboratórny technik drží ampulku s vakcínu proti novému druhu koronavírusu určenou na testovanie v Národnom centre pre výskum primátov v Bangkoku 23. mája 2020. FOTO TASR/AP
A lab technician holds a bottle containing results for COVID-19 vaccine testing at the National Primate Research Center, run by Chulalongkorn University in Saraburi Pro
Neprehliadnite

AstraZeneca podpísala dohodu na dodávky vakcíny proti koronavírusu do EÚ

EIB doteraz finančne podporila 13 spoločností, ktorým požičala celkom 316 miliónov eur na vývoj liečby, očkovacích látok a diagnostiky rôznych infekčných chorôb, vrátane Covid-19.

Komisia spresnila, že princípom technológie spoločnosti CureVac je použitie molekuly mRNA (informačná RNA) ako prenášača údajov, ktorý ľudskému telu objednáva produkciu vlastných proteínov schopných bojovať proti širokému spektru chorôb.

Tlačová agentúra Belga v tejto súvislosti upozornila, že výsledky prvých klinických štúdií CureVacu, zamerané na vakcínu proti koronavírusu, ktoré boli vykonané v Nemecku a Belgicku na vzorke niekoľko tisíc dobrovoľníkov, sa očakávajú na jeseň tohto roku.