Slovensko má zakontrahovaných milión dávok vakcín proti ochoreniu Covid-19 od spoločnosti Moderna. Po schválení vakcíny Európskou komisiou príde prvých 12.000 dávok. Na tlačovej konferencii to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO).

Zdravotníctvo je podľa neho na používanie tejto vakcíny pripravené. „Čo sa týka jej prepravy a manipulácie, ide o jednoduchšie logistické spracovanie. Mrazový reťazec je potrebný do -20 stupňov," zdôraznil.

Od štvrtka (7. 1.) by sa malo očkovať proti ochoreniu Covid-19 v už v 51 slovenských nemocniciach. Po vakcinácii zdravotníckych pracovníkov by chcel minister do konca januára zaočkovať aj seniorov v zariadeniach sociálnej starostlivosti a chronicky chorých vo vysokom veku.

Vakcínu už schválila aj EMA

Pokiaľ by začali fungovať vakcinačné centrá naplno v každom okrese, sme schopní prvou dávkou preočkovať viac ako 3,5 milióna obyvateľov do troch mesiacov," zdôraznil s tým, že je potrebné očkovať takým tempom, aby nechýbali vakcíny pri preočkovaní.

JB 35 Berlín - Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn počas tlačovej konferencie o aktuálnej pandemickej situácii a doterajšom priebehu očkovacej kampane v Berlíne 30. decembra 2020. Nemecko má stále ďaleko k návratu do normálneho života, pretože miera nákazy a úmrtí na koronavírus je naďalej vysoká. Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn to vyhlásil v stredu, teda v deň, keď počet nových úmrtí na ochorenie COVID-19 prekročil v krajine prvýkrát hranicu 1000. Politici v krajine predpovedajú
Neprehliadnite

Nemecký minister zdravotníctva: Dni začiatku očkovania sú dňami nádeje

Vakcínu od spoločnosti Moderna v stredu odporučila Európska lieková agentúra. Jej používanie v členských krajinách EÚ musí ešte odobriť Európska komisia. Aj vakcína od Moderny podobne ako očkovacia látka od spoločnosti Pfizer/BioNTech, ktorá sa už na Slovensku používa, sa bude podávať osobám vo veku nad 18 rokov v dvoch časovo oddelených dávkach.