Slovenská republika ani v súčasnej napätej situácii na východnej hranici Ukrajiny nevidí dôvod pripravovať evakuáciu slovenských diplomatov z Kyjeva. Vyhlásil to na pondelkovom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok. 

Slovensko neodchádza 

„Naopak, prítomnosť (diplomatov) je dôležitá, pretože aj to je dôkazom našej schopnosti dosiahnuť politické riešenie. Diplomatická prítomnosť v ňom má nenahraditeľné miesto," vyhlásil Korčok.

Varovanie Paríža

Francúzski občania by sa mali vyhýbať cestovaniu na Ukrajinu, ak na to nemajú zásadný dôvod. Rusko pri hraniciach so susednou Ukrajinou zhromaždilo obrovský počet vojakov, preto francúzske ministerstvo „odporúča občanom zvýšenú opatrnosť".

„Dôrazne odporúčame vyhýbať sa pohraničným oblastiam na severe a východe krajiny," uvádza sa vo vyhlásení rezortu diplomacie v Paríži.

„Pokiaľ je to možné, odporúčame odložiť akúkoľvek cestu na Ukrajinu, ktorá nie je nevyhnutná alebo naliehavá," zdôraznil rezort francúzskej diplomacie.

Nemecko podáva pomocnú ruku

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí v pondelok uviedlo, že poskytne pomoc rodinným príslušníkom zamestnancov nemeckého veľvyslanectva v Kyjeve v prípade, že budú chcieť opustiť Ukrajinu. Vzťahuje sa to aj na nemecké organizácie pôsobiace na Ukrajine, ako je napríklad Goetheho inštitút, potvrdil hovorca rezortu diplomacie v Berlíne Christopher Burger.

„Toto je opatrenie, ktoré podnikáme v záujme zaistenia bezpečnosti ľudí, za ktorých sme tam zodpovední," spresnil s tým, že schopnosť fungovania nemeckej ambasády v Kyjeve je zaručená dokonca aj v čase možnej hrozby ruskej invázie. „Naďalej potrebujeme našu diplomatickú prítomnosť na mieste, aby sme v tejto situácii mohli stáť na strane Ukrajiny," dodal podľa DPA hovorca nemeckého ministerstva zahraničných vecí.

Briti a Američania zaujali podobný postoj

V pondelok aj britské ministerstvo zahraničných vecí urobilo preventívny krok a oznámilo, že sťahuje časť pracovníkov a ich rodiny z britského veľvyslanectva na Ukrajine. Ako dôvod tiež uviedlo „narastajúcu hrozbu zo strany Ruska".

Predtým takisto Spojené štáty nariadili rodinám všetkých amerických zamestnancov svojej ambasády v Kyjeve, aby odišli z Ukrajiny. Dôvodom je podľa USA hroziaca ruská invázia na Ukrajinu. Washington zároveň rozhodol, že zamestnanci americkej ambasády v Kyjeve, ktorí nie sú nevyhnutne potrební pre jej fungovanie, môžu „dobrovoľne" opustiť krajinu.

Ďalšie dôležité správy

Biden, Zelenskyj a Putin.
Neprehliadnite

Hrozba konfliktu neutícha, USA prikázali rodinám amerických diplomatov v Kyjeve opustiť krajinu