Na boj s dezinformáciami sú potrebné silné nezávislé médiá a primeraná regulácia sociálnych sietí, povedal v sobotu minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. Zdôraznil pritom, že ide o problém, ktorý nemá jednoduché riešenia.

Korčok sa takto vyjadril na medzinárodnej konferencii Dubrovnik Forum 2021, kde v sobotu vystúpil v diskusii venovanej dezinformáciám. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.

„V boji s dezinformáciami neexistujú jednoduché riešenia. Potrebujeme silné nezávislé médiá, presvedčivú komunikáciu v kombinácii s primeranou reguláciou sociálnych sietí. Naše úsilie musí posilniť, nie oslabiť slobodu prejavu a demokratickú výmenu názorov," povedal Korčok. Ako ďalej uviedol, „zaostávame najmä v komunikácii, vo vysvetľovaní súvislostí, konkrétnych dopadov udalostí a nových fenoménov, ale najmä našich rozhodnutí".

Priestor tak podľa Korčokových slov dostávajú čoraz viac „populisti a demagógovia, ktorí každý deň majú na všetko jednoduché riešenie". Minister dodal, že „ľahká cesta k presviedčaniu nie je, ale netreba sa jej vzdať".

Fórum v chorvátskom Dubrovníku patrí medzi významné medzinárodné konferencie, pričom jeho cieľom je vytvoriť priestor pre diskusiu o kľúčových aktuálnych otázkach. Na tohtoročnú konferenciu prijali pozvanie ministri a ďalší vysokí predstavitelia štátov, vedúci predstavitelia medzinárodných organizácií, think-tankov a európskych inštitúcií.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) počas rozhovoru pre Tlačovú agentúru Slovenskej republiky (TASR) v Bratislave 19. júla 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Heger ocenil list, v ktorom USA žiadajú o riešenie dezinformácií na Slovensku