Lockdown mal byť už od začiatku tvrdší a školy sa mali zavrieť. Vyhlásil to predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) v diskusnej relácii TA3 V politike.

K predĺženiu lockdownu sa vyjadrí, až keď si vypočuje návrhy konzília odborníkov. Zároveň súhlasí s dlhším lockdownom o pár dní, aby sa pred Vianocami uvoľnili opatrenia a obchody či prevádzky sa mohli otvoriť. Opatrenia musia byť podľa neho predvídateľné.

Musí dôjsť k odškodneniu

Podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD) s lockdownom súhlasí, ak ho odporúčajú odborníci, no musí podľa neho dôjsť k odškodneniu.

Na snímke podpredseda NR SR Juraj Blanár (Smer-SD) počas hlasovania o vyslovení nedôvery ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milanovi Krajniakovi (Sme rodina) na rokovaní 50. schôdze NR SR v Bratislave 4. novembra 2021. Krajniak  zostáva ministrom práce, plénum Národnej rady (NR) SR ho podržalo. Za opozičný návrh na vyslovenie nedôvery Krajniakovi vo štvrtok hlasovalo len 48 zo 131 prítomných poslancov. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Smer chce uznesením zaviazať Ústavný súd, aby rozhodol v súvislosti s opatreniami

,,Najprv si vypočujem návrhy. Ale mám za to, že radšej by sme mali hneď zavrieť školy, uzavrieť to na pár dní ešte, a potom to pred Vianocami pustiť, aby sme nezdecimovali ekonomiku, aby sme nezničili celý priemysel v službách, cestovnom ruchu, gastre či malých obchodoch," povedal.

Ak odborníci navrhujú aj zavretie škôl v rámci lockdownu, Blanár by bol za. Lockdown má byť podľa neho pre všetkých, lebo aj očkovaní šíria nákazu. Ani Kollár nechce robiť rozdiely medzi očkovanými a neočkovanými.

Ohniská nákazy v školách

Kollára mrzí, že SaS zablokovala zatvorenie škôl, pretože tam vidí ohniská nákazy. Blanár kritizuje, že vláda pošle materiál do parlamentu, hoci na ňom nie je dohodnutá a následne sa háda koalícia medzi sebou.

Smer-SD ani Sme rodina nepodporujú povinné očkovanie. ,,Nikdy nebudem hlasovať za to, aby sme zaviedli akékoľvek povinné očkovanie," reagoval Kollár. Blanár nesúhlasí s rozdeľovaním na zaočkovaných a nezaočkovaných, očkovanie musí byť podľa neho dobrovoľné.

Na snímke je hlavný epidemiológ Mudr. Ján Mikas počas rokovania vlády na ktorom vláda prijala dvojtýžňový lockdown.
Neprehliadnite

Školy by mali čo najskôr prejsť na dištančnú formu vzdelávania, vyhlásil hlavný hygienik

Kollár tým nechce rozoštvávať spoločnosť, treba podľa neho využiť iné možnosti na motiváciu k očkovaniu. Nevidí nič zlé na tom, aby dôchodca dostal 600 eur. Blanár vyhlásil, že Smer-SD je proti podmieňovaniu odmien očkovaním, navrhuje vyplácať podporu priamo v hotovosti. Smer-SD plánuje podať takýto pozmeňujúci návrh v pléne, Sme rodina je ochotná o tom diskutovať.

Letná príprava bola nezvládnutá

Kollár súhlasí, že cez leto sa nezvládla príprava na ďalšiu vlnu. V lete sa malo podľa jeho slov zachraňovať zdravotníctvo, mali sa navyšovať kapacity. Nevedela sa však predvídať sila pandémie, preto sa podľa neho nemôže hádzať vina len na ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO).

Boris Kollár a Igor Matovič
Neprehliadnite

Kollár s Matovičom chcú obísť povinné očkovanie. Dôchodcom ponúkajú 500 eurové poukážky

Blanár i Kollár kritizovali návrh rezortu spravodlivosti na zavedenie nového trestného činu šírenia nepravdivej informácie. Podľa Blanára sa tým bude brániť pluralite názorov i demokracii. Ani Sme rodina návrh nepodporuje, označil to za špicľovací zákon. Nemôžu sa podľa neho zatvárať ľudia za šírenie svojich názorov. ,,Je to koniec demokracie, my si to nemôžeme dovoliť, nebudeme za to hlasovať," dodal.

Partneri sa zhodli, že dnes je predčasné hovoriť o tom, kto by mal byť prezidentom. Podľa Blanára sa ukázalo, že zvolenie prezidentov bez predošlých skúseností, nie je dobrá cesta. Nechcel odpovedať, či by mal šéf Smeru-SD Robert Fico kandidovať.

Kollár zároveň naďalej súhlasí s tým, že Ústava SR by sa mala zmeniť tak, aby ľudia mali možnosť vyjadriť sa v referende aj k otázke skrátenia volebného obdobia.

Matovič, Fico
Neprehliadnite

Fico: Seniori potrebujú hotové peniaze, aby zvládli zdražovanie, nie poukazy