Pandémia ochorenia COVID-19, spolupráca v oblasti hospodárstva i cestovného ruchu, ale aj európska politika. To sú témy, ktorým sa na spoločnom stretnutí v Záhrebe venovali predseda Národnej rady SR Boris Kollár a šéf tamojšieho Saboru Gordan Jandrokovič. Zhodli sa, že obe krajiny majú veľmi dobré vzájomné vzťahy.

Otázka hospodárstva

Vzájomná spolupráca krajín v otázke hospodárstva je podľa ich slov na veľmi dobrej úrovni. Poukázali aj na investície zo Slovenska do železničnej spoločnosti v Chorvátsku či do kogeneračnej elektrárne v Oguline, na ktorej otvorení sa Kollár zúčastní popoludní.

sud, zaloba
Neprehliadnite

Zatkli bývalú ministerku regionálneho rozvoja. Dôvodom sú podozrenia z podvodu pri eurofondoch

V tejto súvislosti Jandrokovič poukázal na význam investície pre región, napríklad aj z pohľadu zamestnanosti. Obaja šéfovia parlamentov veria, že investície ešte pribudnú, aby sa dvíhali aj percentá zo spoločného obchodu.

Čo sa týka cestovného ruchu, Chorvátsko obaja považujú za stabilnú dovolenkovú krajinu pre slovenských turistov. Diskutovali ale tiež o možnostiach zvýšenia návštevnosti slovenských Tatier zo strany chorvátskych dovolenkárov počas zimy.

Podpora menšín

Venovali sa aj otázke národnostných menšín Chorvátov na Slovensku a Slovákov v Chorvátsku. Jandrokovič uviedol, že práve podpora menšín je dobrým základom pre priateľské a úspešné vzťahy.

„Nadštandardné vzťahy sa potvrdzujú aj tým, ako sa správame k svojim vzájomným menšinám,“ dodal Kollár a poďakoval sa chorvátskej vláde, parlamentu i ľuďom za ich prístup k Slovákom.

UniCredit banka v Košiciach 20. augusta 2012. FOTO TASR - František Iván
Neprehliadnite

Z nového záručného programu môžu firmy zasiahnuté pandémiou čerpať úvery do 50 miliónov eur

V európskych otázkach sa Jandorkovič poďakoval Slovenskú za podporu v snahách o integráciu do Schengenu i eurozóny. Kollár deklaroval, že táto podpora bude pokračovať.

Čo sa týka rozširovania Európskej únie o krajiny západného Balkánu, Kollár podčiarkol potrebu stabilizácie regiónu a vytvárania nárazníkovej zóny.

Podobnosť problémov

V súvislosti s pandémiou sa zhodli na podobnosti problémov, postupov a celkovej situácie v oboch krajinách, ale aj v ďalších štátoch Únie. „Snažíme sa veľmi príbuzným spôsobom reagovať na túto nebezpečnú chorobu,“ skonštatoval Jandrokovič.


pôvodný súbor:0006 MOL- ZSOLT HERNADI.jpg
Neprehliadnite

Najvyšší súd v Chorvátsku potvrdil dva roky väzenia pre šéfa MOL-u Zsolta Hernádiho

„Podmienky, ktoré vytvára pandémia, sú rovnaké v celej Európe. Musíme cez to prejsť, musíme s tým zabojovať,“ dodal. Vyzval na spoločný boj proti pandémii a na očkovanie, pričom podčiarkol, že rešpektovať treba aj neočkovaných.

Tvrdí, že vlády naprieč Úniou sa snažia urobiť čo najviac pre ochranu zdravia ľudí, ale aj ľudských práv a ekonomík. Pogratuloval Chorvátom, že zvládli letnú sezónu s otvorenými hranicami, čím podržali ekonomiku. No poukázal aj na to, že Chorvátsko má vyššiu zaočkovanosť ako Slovensko.