Dovolenka na jachte sa ešte pred pár rokmi spájala skôr s majetnými osobami. V súčasnosti sa pre ňu rozhoduje už viac ako 30 percent Slovákov a za posledný rok stúpol ich počet o 10 percent.

V Chorvátsku sa nachádza až 40 percent svetovej charterovej flotily. V roku 2019 tu kotvilo 4 378 charterových jácht. Chorváti dokázali podľa odborníkov z nautiky vytvoriť priemyselné odvetvie, na ktorom zarobia nemalé peniaze. A sú v tom najlepší na svete. Ak si Slováci vyberajú dovolenku na jachte, volia prevažne Chorvátsko. S Michaelou Vrábovou sme sa rozprávali okrem iného aj o tom, prečo je to tak.

V rozhovore sa dočítate
  • koľko stojí dovolenka na jachte v Chorvátsku 
  • prečo sa Chorvátsko oplatí najviac, no najlacnejšie nie je 
  • ako sa zmenila dovolenka na jachte počas pandémie 
  • prečo by mal byť kapitán skôr priateľ ako neznámy človek 
  • bez čoho nemožno vyplávať
  • koľko sa počas 12-dňovej plavby vypije na palube alkoholu

Ako dlho už dovolenkujete na jachte?

Nepamätám si presne, ale je to už vyše dekády. Odkedy som prvý raz strávila dovolenku na lodi, na inom type letnej dovolenky som už nikdy nebola.

Pred desiatimi rokmi bolo ešte v spoločnosti trochu iné povedomie o dovolenke na lodi, resp. na jachte ako dnes. Jednak takéto dovolenky neboli populárne a na druhej strane si ich dovolili skôr majetnejší.

To je pravda. Dovolenkovať na lodi sa bralo ako nedosiahnuteľný cieľ, na ktorý si treba našetriť veľa peňazí. Keď som pred desiatimi rokmi niekomu povedala, že idem plachtiť, nedokázal si to ani predstaviť. Okamžite si ma spájali s majetnou osobou. Ani vtedy to nebola pravda a teraz už tobôž nie. Pozitívom je, že sa tento typ dovolenky na vode stále viac udomácňuje aj medzi Slovákmi, v slovenskej mysli. Plachtí už dnes v podstate hocikto.

Prečo ste sa pred rokmi na takúto dovolenku odhodlali? Náhodne ste otvorili internetovú stránku na prenájom lodí?

To nie. Moji kamaráti ešte roky predo mnou chodievali na more. Je to partia, s ktorej základom dodnes každý rok vyplávame. Aj náš terajší kapitán je už stály člen posádky. Len pre pochopenie – dá sa prenajať loď s kapitánom aj bez kapitána. Ja som si nikdy kapitána neprenajímala.

Prečo?

Kapitán je zároveň aj súčasť partie, musí zapadnúť. Partia kamarátov ma teda jednu sezónu nahovorila, nech idem s nimi so slovami: „Veď poď, vyskúšaš. Raz som vyskúšala, a odvtedy nechcem dovolenkovať inak.“

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa