Spojené štáty kritizovali v piatok Čínu za to, že prerušila spoluprácu medzi oboma krajinami v rade dôležitých oblastí. Peking môže podľa Washingtonu zmierniť napätie v súvislosti s Taiwanom tak, že ukončí svoje „provokatívne" vojenské cvičenia v okolí ostrova. TASR informácie prevzala od agentúr AFP a Reuters.

Nezodpovednosť

Hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby uviedol, že rozhodnutie Číny zastaviť bilaterálny dialóg o klimatických a iných otázkach je „zásadne nezodpovedné".

„Myslia si, že uzavretím tohto kanála trestajú nás," povedal Kirby novinárom. „V skutočnosti trestajú celý svet, pretože klimatická kríza nepozná geografické hranice. Je to skutočne celosvetová a existenčná kríza," zdôraznil.

„Zúrivá" reakcia Pekingu

Čína v piatok oznámila, že končí spoluprácu s USA v kľúčových oblastiach, ako sú klimatická zmena, boj proti drogám či rozhovory medzi armádami, keď sa vzťahy oboch veľmocí výrazne zhoršili v súvislosti s Taiwanom.

Peking reaguje „zúrivo" na návštevu predsedníčky Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiovej na Taiwane. Samosprávny ostrov totiž považuje za svoje územie, ktoré musí byť opätovne pripojené k pevninskej Číne, ak to bude nevyhnutné aj vojenskou silou, pripomína AFP.

Kirby tiež povedal, že Spojené štáty si želajú okamžité zníženie napätia s Čínou. USA však v súvislosti s Pelosiovej cestou na Taiwan nemajú čo naprávať, doplnil po požiadavkách Pekingu, aby Washington „napravil svoje chyby".

Ďalšie dôležité správy

JB 6 Nusa Dua - Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vpravo) pózuje so svojim čínskym rezortným partnerom Wangom I počas ich stretnutia v Nusa Dua na indonézskom ostrove Bali 9. júla 2022. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken sa v sobotu na indonézskom ostrove Bali stretol so svojim čínskym náprotivkom Wang I, pričom obaja vyjadrili nádej na spoluprácu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP. FOTO TASR/AP 

U.S. Secretary of State Antony Blinken, right,
Neprehliadnite

USA musia „napraviť svoje chyby" týkajúce sa Taiwanu, vravia predstavitelia Číny