Z krízy v americko-čínskych vzťahoch sa dá dostať jedine tak, že Spojené štáty „okamžite napravia svoje chyby", povedal vysokopostavený predstaviteľ čínskeho veľvyslanectva vo Washingtone Ťing Čchüan. V piatok ho v správe citoval portál britskej stanice Sky News.

Vzťahy medzi oboma krajinami sa zhoršili po návšteve predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane. Čína následne vo štvrtok spustila rozsiahle vojenské cvičenia v Taiwanskom prielive, ktoré budú trvať do nedele.

Ťing Čchüan vo svojich vyjadreniach narážal na protest Bieleho domu proti vojenským akciám Pekingu, ktoré tlmočil čínskemu veľvyslancovi vo Washingtone. Američania označili čínske vojenské manévre v Taiwanskom prielive za nezodpovedné a v rozpore s udržaním mieru a stability v regióne.

Ťing Čchüan však reagoval, že mier a stabilitu ohrozujú Spojené štáty. „Narušiteľom poriadku je tu americká strana," povedal. „Z tejto krízy sa dá dostať iba tak, že americká strana okamžite podnikne opatrenia, ktorými napraví svoje chyby a odstráni vážne dôsledky Pelosiovej návštevy," dodal.

Peking považuje ostrovný Taiwan za súčasť svojho územia a snaží sa ho diplomaticky izolovať.

Ďalšie dôležité správy

EBE 13 archív - Peking - Čínsky diplomat Čchin Kang bol v stredu oficiálne vymenovaný za nového veľvyslanca Číny v USA, informovala vo štvrtok agentúra AFP. Na archívnej snímke z 5. júla 2007 je vtedajší hovorca čínskeho ministerstva zahraičných vecí Čchin Kang počas brífingu v Pekingu. FOTO TASR/AP


FILE - In tis  July 5, 2007, file photo, then Chinese Foreign Ministry spokesman Qin Gang speaks at a media briefing in Beijing. Qin, China's new ambassador to the United States, outlined the chall
Neprehliadnite

USA si pre napätie v Taiwanskom prielive predvolali veľvyslanca Číny