Severokórejský vodca Kim Čong-un zrušil po troch týždňoch v pohraničnom meste Kesong platnosť karanténnych opatrení zavedených z dôvodu rizika šírenia nákazy novým druhom koronavírusu. Informovali o tom v piatok agentúry AP a Jonhap s odvolaním sa na štátne médiá.

Kim toto rozhodnutie prijal na štvrtkovom zasadnutí politbyra vládnucej strany zvolanom s cieľom prediskutovať plány vlády, ako zabrániť šíreniu nákazy, i situáciu týkajúcu sa silných dažďov a záplav, spresňuje severokórejská agentúra KCNA. 

KK14 Moskva - Na snímke zo 6. augusta 2020 vakcína v ústave epidemiologického a mikrobiologického výskumu Nikolaja Gamaleja v Moskve. Ruský prezident Vladimir Putin v utorok 11. augusta 2020 uviedol, že v Rusku zaregistrovali prvú vakcínu proti koronavírusu SARS-CoV-2. Informovala o tom agentúra AFP. FOTO TASR/AP
In this handout photo taken on Thursday, Aug. 6, 2020, and provided by Russian Direct Investment Fund, a new vaccine is on display at the Nikolai Gamaleya National Center of Epidemiolog
Neprehliadnite

Eurokomisia ukončila ďalšie rokovania o nákupe budúcej vakcíny proti koronavírusu

Kim Čong-un v júli vyhlásil pre Kesong ležiaci neďaleko hraníc s Južnou Kóreou, mimoriadny stav a obmedzenie pohybu obyvateľstva po tom, ako sa do tohto mesta vrátil s príznakmi koronavírusového ochorenia muž, ktorý v roku 2017 utiekol do Južnej Kórey. Zo strany izolovanej komunistickej Severnej Kórey išlo o prvé oficiálne pripustenie, že koronavírusová pandémia mohla zasiahnuť aj ju.

Pchjongjang dosiaľ tvrdil, že v KĽDR nie je ani jediný prípad infekcie, vyzýval však na ostražitosť a pred vyše šiestimi mesiacmi aj uzavrel štátne hranice. Na štvrtkovom stretnutí Kim zároveň trval na tom, aby hranice zostali naďalej zatvorené, a z dôvodu možného rizika nákazy odmietol v spojitosti so záplavami akúkoľvek pomoc zo zahraničia. Agentúra KCNA takisto uviedla, že Kim odvolal z funkcie premiéra Kim Če-rjonga a za jeho nástupcu vymenoval Kim Tok-huna.