Slováci nie sú práve cestujúcim národom. Vážia si svoj domov, jeho súkromie a pohodlie. Čerstvé vajíčka priamo z vlastého kurína na raňajky a tak... Ak už cestujú, chcú mať tento pocit domova aj na dovolenke.

Pomerne vysokú úroveň domácej pohody a zároveň slobodného pohybu vie poskytnúť obytný automobil alebo príves. Snažím sa vyhnúť termínu karavan, pretože niekto považuje za karavan obytné auto a niekto príves. A rovnaký chaos panuje v delení obytných áut ako takých. Len aby bolo jasno.

A čo sa pre koho hodí? Ak chceš stráviť dovolenku viac-menej na jednom mieste (s prípadnými výjazdami osobným autom do okolia), vyber si príves. Ak chceš obísť viacero miest (čiže stráviť viac času presunmi), vyber si obytný automobil.

Ten má aj ďalšie výhody – napríklad väčšiu bezpečnosť jazdy v zime (áno, kempovať sa dá aj v zime). Ďalšia výhoda môže byť finančne významná: na šoférovanie obytného automobilu zvyčajne stačí aj skupina „B“ vo vodičskom preukaze. Väčšie prívesy si už pýtajú písmeno „E“.

Trocha teórie na začiatok

Keďže som usúdil, že automobily majú viac výhod ako prívesy, budem sa dnes venovať obytným automobilom - kemperom. Aby sme vec ešte viac zjednodušili, vynecháme aj obytné návesy, autobusy a malé návesy na pick-upy, pretože v našich zemepisných šírkach sa vyskytujú ešte zriedkavejšie ako neskorumpovaní politici. Takže, auto (rozumie sa dodávka, nie športové kupé) zobytníš:

  • vstavaním  nábytku do pôvodnej karosérie alebo
  • postavením úplne novej obytnej nadstavby.

To je základné delenie. Nadstavby sa ďalej delia na:

  • čiastočne integrované (tzv. polointegrál, z pôvodného auta zostala kabína)
  • polointegrované nadstavby s alkovňou (to je ten výklenok na spanie nad kabínou)
  • úplne integrované (celá karoséria vrátane kabíny je nanovo postavená - z pôvodného auta zostal len motor, riadenie a podvozkové skupiny).

Kemper, to je sloboda. A výzva pre domáceho majstra

Typický moderný polointegrál Zdroj: pixabay / picman2

Komfort

Ak som na začiatku spomenul pohodlie, povedzme si, čo pohodlie v obytnom automobile znamená. Zvyčajne je to priestor na pohodlné prežitie 2 až 6 dospelých osôb. Ďalej rozvod elektriny na 12 aj 230V, nezávislé kúrenie, klimatizácia, miniatúrna kúpeľňa a záchod. Nádrž na čistú a použitú vodu (nádrž na čistú vodu je zvyčajne menšia – hádajte  prečo :).

Pohodlie, to je aj kuchynka vybavená plynovým varičom, drezom a chladničkou, ktorá funguje na 12V, 230V aj na plyn. Televízia, parkovacia kamera a tempomat. Sedenie pre taký počet osôb, aký sa v aute môže vyspať. Zvyčajne k výbave patrí aj predstan a nosič na bicykle. Smerom nahor je výbava obmedzená len fantáziou a hĺbkou vrecka majiteľa.

A ako sa k takému obytnému autu - kemperu dostať? V zásade sú štyri možnosti:

  • Požičať si
  • Kúpiť si nový
  • Kúpiť si ojazdený
  • Postaviť si vo vlastnej réžii.

Požičanie

Hoci sa hovorí, že kto zažil karavaning, už inú dovolenku nechce, nemusí to byť vždy pravda. Našťastie existujú požičovne, kde si môžeš obytný automobil požičať od 60 eur za deň v zimnej sezóne a skúšať. Cez letné prázdniny ťa požičanie vyjde zhruba na dvojnásobok. Ak sa cena rozpočíta na viacero osôb, vychádza to celkom priaznivo.

Na základe získaných skúseností sa potom rozhodneš, či sa pridáš ku komunite kemperov navždy, alebo zostaneš členom väčšinovej skupiny tradičných dovolenkárov (aj keď adjektívum „tradičný“ nabralo po februári 2015 iný význam).

Po celodennej jazde na bicykli ti nemusí vyhovovať druženie sa v kempe a rozoberanie technických detailov nezávislého kúrenia Truma a jeho výhod/nevýhod voči Webastu.  Možno ti stačí anonymita útulného šesťposchodového hotela na tureckej riviére, ktorý vyzerá a aj funguje ako petržalský činžiak teleportovaný do Malej Ázie.

Ale späť k autám. Ak si chceš požičiavať, môžeš začať aj hneď. Existujú nadšenci, ktorí chodia kemperom aj na víkendovú lyžovačku do Rakúska.

Kúpa nového

Ak chceš začať hneď a si rozhodnutý, brániť ti bude len rozpočet. Ak ani ten nie je problémom, tak zostáva už len vyberať. Prejsť webové stránky, obehnúť výstavy, pozbierať katalógy... Zabehnutých výrobcov je približne desiatka.

Pravdou je, že ak si tridsiatnik s dvoma deťmi a hypotékou, nie si ich cieľovou skupinou. Ale zaistený prešedivelý manželský pár, ktorý práve predal firmu a na staré kolenné implantáty chce zažiť to, čo zmeškal počas budovania kariéry a konta, to je už iný prípad.

Kemper, to je sloboda. A výzva pre domáceho majstra

Domáca pohoda namiesto tlačenice s ruskými turistami pri bufetových stoloch Zdroj: pixabay / inkflo

Kúpa ojazdeného

Takže kam sa obzrieť, ak sa ti požičaný obytný automobil zapáčil a chceš zažiť dynamickú dovolenku každý víkend? Sme na Slovensku. Krajine, kde sa dajú zohnať všetky modely a typy ojazdeného auta. Obytné nie sú výnimkou.

V podtriede veteránskych kemperov je možné zakúpiť socialistické relikvie Škoda 1203 Kemp, prípadne prestavané Avie A30. Výkričná cena začína zvyčajne pri 1000 eurách v závislosti od vybavenia a stavu. Cestovanie je ehm... mimoriadne dobrodružné a retro – nie každý je však na to stavaný.

Trochu inou (aj keď príbuznou) je kategória historických automobilov západnej proveniencie. Kraľuje im určite zobytnený Volkswagen T1 (úvodné foto), podľa možnosti so zdvíhacou strešnou nadstavbou. Vzhľadom na aktuálnu cenovú bublinu na trhu autoveteránov je však cena za takýto kúsok na úrovni moderného polointegrálu vo vynikajúcej kondícii.

Z hľadiska reálneho využitia  a dobrého pomeru cena/výkon sú najschodnejšou cestou obytné automobily vyrobené v 90. tych rokoch, prípadne mladšie. Staršie modely zvyčajne nemajú niektoré dnes bežné prvky výbavy - najmä sprchu a WC. To nemusí prekážať, ak tento bod spojíš s nasledujúcim. Najmä ak sa dajú pekné a použiteľné vozidlá zohnať už od 4500 eur.

Kemper, to je sloboda. A výzva pre domáceho majstra

S takýmto kusom ročníka 1983 budeš hviezda na zraze veteránistov. Ale na cestu dlhšiu ako 100 km si radšej zabezpeč sprievodné vozidlo so zásobou náhradných dielov. Zdroj: Škoda

Zobytnenie dodávky svojpomocou

Tu sa fantázii medze nekladú. Je to jeden z najzaujímavejších spôsobov sebarealizácie. Projekt, ktorý môže zabrať 5 minút aj niekoľko rokov. Podľa toho, či ti stačí k zobytneniu matrac v Alhambre, alebo si vysnívaš Iveco Daily so vstavaným nábytkom, záchodom a kúpeľňou.

Môžeš kupovať nové alebo použité originálne diely (zvlášť odporúčam pri dieloch kúrenia, kombinácia plynu a elektriny je ošemetná záležitosť), prípadne si vypomôcť dielmi, ktoré nie sú primárne určené do obytného automobilu, ale pri troche kutilstva sa oplatia.

Miestny stolár určite zvládne vyrobiť nábytok na mieru lacnejšie ako keby si ho kupoval od značkového výrobcu. Len treba dávať pozor na to, aký bude vplyv použitých materiálov na hmotnosť hotového vozidla.

Určite sa oplatí prihlásiť sa na karavanistické weby a učiť sa, učiť sa, učiť sa. Inšpirovať sa domácimi prerábkami aj profesionálnymi prácami.

Niekedy sa oplatí poobzerať po vyradenej sanitke. Motor a podvozok môže potrebovať generálku, ale je od výroby tepelne izolovaná, klimatizovaná, vybavená nezávislým kúrením a má elektrické rozvody na 12 aj 230 voltov. Dobrý začiatok.

Je jasné, že napratať celý komfort domova do priestoru menšieho ako 2,5 x 4 metre znamená určité kompromisy (niekedy veľa kompromisov), preto treba dlho uvažovať, čoho si ochotný sa vzdať a čo naopak považuješ za nevyhnutnosť. Osobne považujem za najväčší príspevok do kultúry expedičného cestovania záchodovú dosku primontovanú na rozkladacej stoličke, s ktorou sa dá pohodlne vybehnúť kamkoľvek do lesa pri ceste :) Ale o tom inokedy.

Legenda, ktorá to celé začala: