Vláda by mala ukončiť plošné antigénové testovania a zaviesť efektívnejšie slinné LAMP testy. Odbremenia sa tým zdravotníci i samosprávy. V stanovisku to uviedla Monika Kolejáková, tímlíderka pre zdravotníctvo mimoparlamentnej strany KDH.

Ako upozornila, slinné LAMP testy si nevyžadujú ruku zdravotníka, senzitivitou prevyšujú citlivosť antigénových testov a umožnia testovať na miestach ohnísk i veľkých kolektívov, ako sú domovy sociálnych služieb, firmy či školy. Zároveň umožnia presnejšie izolovať infikovaných ľudí a vyšetriť kontakty, čím sa zlepšuje ochrana ostatných.

Na Úrade vlády SR v Bratislave sa uskutočnil pracovný okrúhly stôl o ďalších krokoch a opatreniach, ktoré pomôžu zlepšiť epidemiologickú situáciu na Slovensku. Pozvanie prijali vedci a odborníci - epidemiológovia, infektológovia a analytici. Na snímke biochemik Pavol Čekan odpovedá na otázky novinárov v Bratislave v utorok 23. februára 2021. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Kloktací LAMP-test je zlatý stred medzi PCR a antigénovými testami, uviedol Čekan

„Zrušením plošného testovania antigénovými testami ukončíme aj nespravodlivosť v odmeňovaní zdravotníkov, ktorí sa starajú o pozitívnych pacientov v prvej línii. Tí využívajú všetky svoje sily, um, čas, pracujú pod veľkým tlakom, a pritom nesmú čerpať dovolenky, či pokračovať v kontinuálnom vzdelávaní. Ich hodinová mzda - najmä u zdravotných sestier - hlboko nedosahuje hodinovú mzdu zdravotníka, ktorý zabezpečuje výter na Ag stanovišti," dodala Kolejáková.

KDH tiež víta, že súčasťou nových protipandemických opatrení sú povinné respirátory. Strane však chýba pomoc ohrozeným skupinám obyvateľstva. „Naďalej však trváme na tom, že ich treba rozdať najrizikovejším občanom a regulovať maximálnu cenu tak, aby boli dostupné pre všetkých. Odpustenie DPH nestačí," dodal predseda KDH Milan Majerský.