Stretnutie s kresťanskými aktivistami R. Kaliňák zorganizoval potom, ako 20-tisíc ľudí podpísalo petíciu proti desaťeurovým poplatkom za cirkevné sobáše.

„Ak štát chce podporovať základnú bunku štátu - vznik rodín, v žiadnom prípade by nemal rozlišovať, či ide o sobáš civilný, alebo cirkevný,“ cituje tlačová správa R. Kaliňáka.

Denník Sme pritom upozornil, že civilné sobáše tiež nie sú zadarmo. „Platí sa za povolenie a aj samotný sobáš mimo určeného matričného úradu. Kto by chcel sobáš v inej miestnosti alebo v iný čas, ako určí úrad, doplatiť si musí ďalšie desiatky eur,“ informoval denník.

Ročne sa na Slovensku uzavrie 26 000 sobášov, z toho 12 000 je cirkevných. Poplatok sa do platnosti dostal cez zákon o e-governmente realizovaný Úradom podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

Do novely bol vložený na základe pripomienky Združenia miest a obcí Slovenska, ktoré tým tlmočilo požiadavky matrikárov.

Fórum kresťanských inštitúcií, ktoré zastupuje 60 členských organizácií, však tento poplatok vnímalo ako diskriminačný a následne spustilo úspešnú petíciu.

Minister vnútra Robert Kaliňák je dlhodobo kritizovaný zo strany médií, parlamentnej opozície i prezidenta Andreja Kisku za obchodovanie s podnikateľom Ladislavom Bašternákom, podozrivým z daňových podvodov.

Jeho stupňujúce sa útoky na prezidenta či nedávnu tlačovú konferenciu v rómskej osade v Krompachoch pripisujú komentátori najmä snahe odvrátiť pozornosť od vlastných škandálov.