Najtransparentnejšie riešenie by bolo, keby jedna alebo druhá strana sporu faktúry ukázala. Prezident však tvrdí, že ich nemá. A R. Kaliňák tento týždeň povedal, že nemôže faktúry ukázať, lebo sú vystornované. „Myslím, že boli stornované následne. Keď sú stornované, asi ich neuvidíte. Vy máte obálku spred štyroch rokov, keď ste platili plyn?“ zareagoval R. Kaliňák na otázku novinára, či môže ukázať faktúry.

Súkromná osoba však nemá povinnosť uchovávať si faktúry či doklad o ich zaplatení. Ak to robí, koná tak len vo vlastnom záujme, aby mala prehľad a mohla v budúcnosti, ak potrebuje, dokladovať, že za fakturované služby naozaj platila.

Aj za Kaliňáka bola povinnosť archivovať predĺžená

Podnikateľom a iným subjektom však zákon o účtovníctve prikazuje uchovávať takéto doklady.

„Účtovné doklady a účtovné knihy musí účtovná jednotka archivovať počas desiatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú,“ vysvetľuje daňová poradkyňa Mária Sameková.

Ešte do minulého roka bola povinnosť archivovať takéto dokumenty kratšia, len päťročná. Ale platila len pre tie, ktorým päťročná lehota skončila do konca minulého roka. A teda museli byť vystavené najneskôr v roku 2012.

Prezident A. Kiska však bol inaugurovaný až v júni 2014, a teda ak mu bola vystavená faktúra za lety, ktoré označuje minister vnútra za súkromné, aj keď ich vykonal vo funkcii prezidenta, musí ich uchovať až do roku 2024.

A je len na ministerstve, či ich bude mať v papierovej alebo elektronickej podobe. Týka sa to pritom aj faktúr, ktoré boli stornované či iným spôsobom zrušené.

Minister R. Kaliňák síce hovorí o stornovaní faktúry, podľa daňovej odborníčky ju však mohli stornovať iba v prípade, že 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa