Podobné vysvetlenie ohľadom faktúr za prezidentov špeciál podal verejnosti minister vnútra Robert Kaliňák. „Keď sú stornované, asi ich neuvidíte,“ reagoval na otázku novinárov, či môže predložiť faktúry, ktoré od roku 2014 posielalo jeho ministerstvo prezidentovi za súkromné lety. „Ja mu ich vystavím nanovo,“ dodal na margo toho, že prezidentská kancelária o žiadnych faktúrach nevie.

Minister sa týmito vyjadreniami opäť raz preniesol do doby na Slovensku dávno minulej. Do doby kešu a doby, keď sa faktúry mohli ešte vystavovať krížom-krážom a po stornovaní jednoducho skartovať. No pri faktúrach vystavených od roku 2014 už platili na Slovensku nielen štandardné podmienky pre účtovníctvo, ale aj napríklad online DPH kontrolné výkazy.

Všetky väčšie firmy a inštitúcie musia odvtedy povinne faktúry a iné DPH dokumenty uchovávať nielen v papierovej podobe, ale aj online ich zaznamenať priamo daniarom. A už bežný pohľad do webových DPH poradní naznačí komukoľvek, že len tak stornovať, vyhadzovať z účtovníctva a nanovo zadávať faktúry jednoducho normálne nie je.

Iste, minister vnútra nie je účtovník ani daňový poradca. No je to 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa