V Juhoafrickej republike sa objavil nový variant koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie covid-19.  Vírus dostal vedecké označenie B.1.1.529 a vyznačuje sa veľkým počtom mutácií. Informuje agentúra Bloomberg.

British Prime Minister To Lay Out Winter Covid-19 Plan
Neprehliadnite

Veľký skok v evolúcii koronavírusu: Vedci sú na pozore, finančné trhy sa prepadajú

Tento variant zaznamenali už aj v Botswane a Hongkongu medzi cestujúcimi prichádzajúcimi z JAR.  V piatok zaznamenali jeden prípad infekcie novým variantom aj v Izraeli.

Vo svete vládnu obavy, že nový variant koronavírusu by mohol vo viacerých krajinách spôsobiť zrýchlenie šírenia infekcie covid-19,  ešte viac ohroziť fungovanie už aj tak preťaženého zdravotníctva a skomplikovať úsilie o znovuotvorenie ekonomík.

Pôvod omikronu

Nemenovaný vedec z londýnskeho UCL Genetics Institute uviedol, že pôvodcom najnovšieho variantu vírusu SARS-CoV-2 by mohla byť infikovaná osoba s oslabenou imunitou, pravdepodobne pacient trpiaci neliečeným AIDS.

S podobnou hypotézou prišiel aj popredný nemecký imunológ Carsten Watzl, ktorý za vysokým počtom mutácií omikronu vidí mutáciu koronavírusu s HIV pozitívnou osobou alebo pacientom s inými poruchami imunitného systému.

 WHO spresnila, že prvá známa potvrdená infekcia variantom omikron pochádza zo vzorky odobratej 9. novembra v Juhoafrickej republike.

V približne šesťdesiatmiliónovej Juhoafrickej republike s a v súčasnosti nachádza 8,2 milióna ľudí infikovaných vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti (HIV), čo je najviac na svete. HIV spôsobuje ochorenie AIDS.

Nezvyčajná mutácia

Variant B.1.1.529 má podľa juhoafrického bioinformatika Tulia de Oliveiru „veľmi nezvyčajnú konšteláciu mutácií".

Len na samotnom tzv. spike proteíne ich má viac ako tridsať. Na receptore ACE2 – teda proteíne, ktorý pomáha vytvárať vstupný bod pre koronavírus na infikovanie ľudských buniek, má nový variant desať mutácií.

„Len pre porovnanie, variant beta má tri a variant delta iba dve mutácie," povedal de Oliveira pre americký denník The New York Times.

„Všetky tieto veci nás znepokojujú. Tento variant by mohol mať nielen zvýšenú prenosnosť, takže by sa mohol šíriť efektívnejšie, ale mohol by byť tiež schopný obísť časti imunitného systému," povedal ďalší juhoafrický vedec Richard Lessells.

Variant vyvolávajúci znepokojenie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa