Gibraltár, alebo jeho často používaná prezývka Skala, si tohtoročnú atmosféru najkrajších sviatkov roka neužije. Informuje o tom portál The New Zealand Herald

Žiadne večierky a hromadné stretnutia

Predstavitelia gibraltárskej vlády obyvateľom polostrova oznámili, že oficiálne vianočné večierky, recepcie a iné hromadné stretnutia rušia. Zároveň ich požiadali, aby sa najbližší mesiac vyhýbali spoločenským akciám. 

Lockdowny v Európe

Rapídny nárast prípadov koronavírusu núti napríklad Holanďanov, Lotyšanov či Rakúšanov zmeniť stratégiu. Napriek vysokej zaočkovanosti nové čísla denných prírastkov stúpajú. Niektoré opatrenia, napríklad obmedzenie nočného vychádzania v Rakúsku, má platiť aj na očkovaných. 

Aká je situácia z pohľadu jednotlivých krajín, ktoré sa boria so sprísnením opatrení a zvolili čiastočné či úplne lockdowny? Nájdete v tomto článku.

„Drastický nárast počtu ľudí s pozitívnym testom na covid-19 v posledných dňoch je jasnou pripomienkou toho, že vírus je v našej komunite stále veľmi rozšírený a je našou zodpovednosťou, aby sme prijali všetky primerané opatrenia na svoju ochranu a ochranu našich milovaných,“ povedala ministerka zdravotníctva Samantha Sacramentová.

Očkovanosť na úrovni 118 percent

Gibraltár so svojou 34-tisícovou populáciou zaznamenal za posledných sedem dní v priemere 56 pozitívnych prípadov ochorenia covid-19 denne. V porovnaní so septembrom to bolo menej ako 10 za deň.

Exponenciálny nárast prípadov prichádza napriek tomu, že Gibraltár má najvyššiu zaočkovanosť na svete. Plne očkovaných je viac ako 118 percent populácie. Toto číslo presahuje stopercentnú očkovanosť, pretože sa počítajú aj Španieli, ktorí každý deň prekračujú hranice za prácou alebo navštevujú toto územie.

nakupy
Neprehliadnite

Tohtoročné Vianoce budú skromnejšie. Chýbajú darčeky a dražejú obľúbené cukrovinky

Viac o téme: Covid-19