Pandémia covidu-19 budúci rok skončí a svetová ekonomika sa úplne zotaví. Vo svojom výhľade na rok 2022 to uviedla americká investičná banka JP Morgan.

Nové vakcíny a lieky podľa nej povedú k silnému cyklickému oživeniu, návratu globálnej mobility a k uvoľneniu zadržiavaného dopytu zo strany spotrebiteľov.

Predpoklady banky

Banka očakáva, že hlavný akciový index S&P 500, ktorý združuje 500 firiem s najväčšou trhovou kapitalizáciou obchodovaných na amerických akciových trhoch, vzrastie o takmer osem percent na 5 050 bodov. Akcie rozvíjajúcich sa trhov podľa banky vykážu rast o 18 percent.

Pri výnosoch desaťročných amerických štátnych dlhopisov, ktoré sú kľúčovým ukazovateľom výpožičných nákladov vo svete, JP Morgan očakáva do konca budúceho roka vzostup na 2,25 percenta.

Ukončenie pandémie je už za dverami

„Podľa nášho názoru bude rok 2022 rokom úplného globálneho zotavenia, ukončenia pandémie a návratu k normálnym ekonomickým a trhovým podmienkam, ktoré sme mali pred vypuknutím covidu-19," povedal za finančný ústav jeho hlavný analytik pre globálne trhy Marko Kolanovič. Ten sa podieľa aj na vedení globálneho výskumu.

FILE - In this Nov. 19, 2013, file photo, the shadow of a pedestrian is cast under a sign in front of JPMorgan Chase & Co. headquarters in New York. After having just been awarded a multibillion-dollar settlement stemming from the financial crisis, the investment giant launched the hashtag (hash)AskJPM for people to ask career advice questions. But the move badly underestimated consumer sentiment toward banks and showed a tone of deafness to how social media works. (AP Photo/Seth Wenig, File)
Neprehliadnite

Vyšiel rebríček systémovo najdôležitejších bánk na svete. Kraľuje mu americký finančný inštitút