Po úspešnom raste ziskov firiem v druhom kvartáli tohto roka sa očakávalo, že ten tretí prinesie pomalší rast. Nestalo sa. Prvé čísla za tretí štvrťrok naznačujú, že najmä bankám sa darilo veľmi dobre. A odrazilo sa to aj na raste ich akcií, ale aj sentiment na finančnom trhu sa otočil do optimistickejšieho módu, po výpredajovom septembri.

Pritom začiatok tohto týždňa začínali trhy opäť v červených číslach. Obavy z vysokej inflácie, rastu sadzieb, energetickej krízy a pretrvávajúcej krízy dodávateľských obchodných reťazcov stále mátajú investorov.

Návrat optimizmus

Vzpruha ich nálady nastala až v druhej polovici týždňa, keď sa začali objavovať prvé optimistické čísla o hospodárení amerických bánk za tretí kvartál. Veľkým hráčom ako Bank of America či JPMorgan rástli zisky o desiatky percent.

Ilustračný obrázok - vývoj na burze
Neprehliadnite

Top vo financiách: Akcie hľadajú smer, energie ho majú jasný – smerom hore

Finančné domy potiahli so sebou hore aj akciové indexy. S&P 500 narástol skoro o dve percentá a technologický index Nasdaq Composite šiel hore o 1,7 percenta.

Hoci trhy sa stále obávajú, že súčasná vyššia inflácia potrvá dlhšie ako len „dočasne“, ako tvrdia centrálni bankári, zdá sa, že ďalšie čísla o ekonomike ich presviedčajú nakupovať akcie opäť. V USA sa mierne znížili počty žiadateľov o nezamestnaneckú podporu. Septembrové čísla o inflácii sa len mierne zvýšili na úroveň 5,4 percenta.

Evergrande nahlodáva čínsky realitný trh

Sága možného krachu zadlženého čínskeho developera Evergrande pokračuje už niekoľko týždňov. Najnovšie táto firmy zmeškala už tretiu splátku na svojich dlhopisoch a ťahá so sebou ku dnu aj iných čínskych developerov, všimol si Financial Times. Problémy začal mať so splácaním aj stredne veľký staviteľ luxusných nehnuteľnosti Fantasia Holding.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa