Farmaceutická spoločnosť Johnson & Johnson dočasne obmedzila dodávky svojej vakcíny proti Covidu-19 do krajín Európskej únie. Novinárom to povedal hovorca Európskej komisie, podľa ktorého únijná exekutíva očakáva skorý návrat k pravidelnej výške dodávok. Brusel na základe informácií od dodávateľov naďalej počíta s tým, že do konca prázdnin dostane vakcínu 70 percent všetkých dospelých obyvateľov EÚ.

Vakcína americkej spoločnosti je dosiaľ posledný zo štyroch schválených preparátov, ktorými únijné krajiny na základe odporúčania Európskej agentúry pre lieky (EMA) očkujú svojich obyvateľov. Členské štáty ju začali používať v polovici apríla a do konca júna mali dostať 55 miliónov dávok.

WA 12 New York - Vakcína proti ochoreniu COVID-19 od americkej spoločnosti Johnson & Johnson (J&J) vo vakcinačnom centre v New Yorku vo štvrtok 8. apríla 2021. Dodávky vakcíny proti koronavírusu od J&J sa v Spojených štátoch tento týždeň výrazne znížia. Oznámili to v piatok 9. apríla americké zdravotnícke úrady, čo vyvolalo pochybnosti o tom, či tento farmaceutický gigant bude schopný produkovať požadované množstvo vakcín, píše agentúra AFP. FOTO TASR/AP 

The Johnson & Johnson COVID-19 vaccine
Neprehliadnite

Nemecko zrušilo vekové limity pre očkovanie vakcínou od firmy Johnson & Johnson

„Členské krajiny boli informované o určitých meškaniach v dodávkach vakcíny Johnson & Johnson a dali najavo svoje obavy," povedal novinárom hovorca. Dodal, že komisia očakáva skorý návrat k dohodnutému množstvu a že by súčasný výpadok nemal ohroziť splnenie dohodnutého objemu pre celý tento rok.

Americká firma na niekoľko dní pozdržala svoje dodávky už v samom začiatku distribúcie. EMA vtedy skúmala súvislosť medzi veľmi vzácnym výskytom krvných zrazenín a očkovaním. Agentúra vtedy priamu súvislosť nevylúčila, vakcínu však označila za bezpečnú a účinnú.