Peniaze sú teraz najdôležitejším faktorom pri rozhodovaní o zotrvaní v zamestnaní. V prieskume talentovej platformy Beamery, ktorý zverejnil web businessinsider.com, sa takto vyjadrila polovica respondentov.

Keďže životné náklady v prebiehajúcom roku celosvetovo rastú,  pracovníci sa cítia byť nedostatočne zaplatení. Asi 47 percent opýtaných tvrdí, že ich platy nedržia krok s rastúcimi nákladmi a infláciou. 55 percent uviedlo, že zvýšenie platu je hlavným dôvodom, pre ktorý by sa rozhodli zotrvať v práci.

Beamery počas februára a marca uskutočnila prieskum medzi viac ako 8-tisíc pracovníkmi v Spojenom kráľovstve, USA, Holandsku, Škandinávii a Nemecku.

Inflácia aj vojna úradujú

Životné náklady v Spojenom kráľovstve dosiahli vo februári 30-ročné maximum v dôsledku zvýšenia cien palív, potravín a energií. BBC nedávno informovala, že dochádza k zvýšeniu cien o 5,5 percenta za 12 mesiacov v priebehu januára, pričom sa očakáva, že inflácia vzrastie nad sedem percent. Hlavný ekonóm OECD Laurence Boone varoval, že spotrebitelia môžu očakávať, že ich zasiahne zvýšenie cien potravín a energie, čiastočne v dôsledku rusko-ukrajinskej vojny.

Hoci spoločnosť Beamery neporovnávala aktuálne dáta s predchádzajúcimi prieskumami, v tom z roku 2021 zistila, že pracovníci považovali podporu duševného zdravia a rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom za dôležité faktory zotrvania v práci. Tento rok bol jasný posun smerom k výške platu.

100 eur na obed alebo do vrecka

Generálny riaditeľ Beamery Abakar Saidov povedal: „Nemyslím si, že ide o to, čo bolo pred 10 až 15 rokmi, keď sa snažíte prinútiť zamestnancov mať svoj život aj v kanceláriách. Existujú niektoré výhody, ktoré sa ponúkali predtým ako možnosť pospať si alebo bezplatná doprava do kancelárií atď. Myslím si, že to, čo ľudia hľadajú, je to schopnosť flexibilne využívať typy výhod, ktoré existujú.“ 

Odborník dodáva: „Takže to, čo začíname vidieť zo strany organizácií, je: 'Tu je 100 eur na obed' sa mení na 'Tu je 100 eur, použite ich na to, čo považujete za užitočné'.“ 

Podľa 59 percent respondentov, ktorí potvrdili, že cítia neustály tlak, aby boli online aj mimo pracovného času, by zvýšenie platu kompenzovalo aj dlhší pracovný čas.

Približne 18 percent zostáva online kvôli svojim vlastným obavám a neistotám ohľadom práce.

Ďalšie dôležité správy 

Blackrock CEO Laurence D. Fink Visits FOX Business Network With Maria Bartiromo
Neprehliadnite

L. Fink: Pandémia obrátila trh práce naruby, už nikdy nebude ako predtým