Japonská automobilka Honda Motor chce do roku 2040 predávať iba elektrické vozidlá. Firma pod vedením nového šéfa Tošihiro Mibeho investuje v najbližších šiestich rokoch zhruba päť biliónov jenov do výskumu a vývoja, a to „bez ohľadu na výkyvy tržieb", povedal na brífingu Mibe.

Automobilky sa po celom svete posúvajú k elektrickým a samonatáčacím autám. V poslednej dobe ohlásili prechod k rýdzo elektrickým modelom Jaguar Land Rover, a to do roku 2025, či Volvo, ktoré má v pláne túto métu dosiahnuť o päť rokov neskôr.

Genesis
Neprehliadnite

Elektrifikácia bude top trendom v sektore automotive. Čo ďalšie prinesie rok 2021?

Japonský premiér Jošihide Suga sa zaviazal, že jeho krajina, ktorá sa stále do veľkej miery spolieha na uhoľné elektrárne, do roku 2030 zníži emisie skleníkových plynov o 46 percent v porovnaní so stavom v roku 2013. Naplnenie tohto plánu ale bude podľa Mibeho nesmierne ťažké. V Japonsku totiž automobilka predá len jedno percento svojich elektromobilov.

„Bude záležať na tom, ako skoro dokážeme vybudovať štruktúru, ktorá nám bude generovať zisk," povedal podľa médií šéf Hondy. Japonský výrobca si novo stanovil cieľ, že elektrické autá budú v Severnej Amerike a v Číne do roku 2030 predstavovať 30 percent odbytu. Do roku 2035 by to malo byť až 80 percent. V prípade Japonska to má v daných rokoch predstavovať 20 a 80 percent. Plány sa tam líšia, pretože v Japonsku je veľký dopyt po hybridných autách, povedal Mibe.