Uviedol, že mnohí militanti, ktorí unikli zo Sýrie, skončili v oblasti Sahelu - polovyprahnutom území tiahnucom sa z východu na západ Afriky. Žije v ňom 500 miliónov ľudí, v porovnaní s tým je podľa D. Beaslyho Sýria kvapkou v mori.

Militanti z Islamského štátu spolupracujú s ostatnými extrémistickými skupinami vrátane al-Káidy, aš-Šabábu a Boko Haram, aby v Sahele spôsobili „mimoriadne problémy“, konštatoval Beasley.

Varoval európskych lídrov, že môžu čeliť oveľa väčšej migračnej kríze zo Sahelu než zo sýrskeho konfliktu, ak nepomôžu pri zabezpečovaní potravín a stability pre tento región.

Podľa D. Beasleyho tam extrémisti využívajú jedlo ako nástroj pri nábore nových členov, čo môže viesť k destabilizácii a masovej migrácii do Európy.

„Jedna matka po druhej vám povie, že 'môj manžel nechcel vstúpiť do ISIS alebo al-Káidy, ale nemali sme jedlo a keď nekŕmite dva týždne svoje malé dievčatko alebo chlapčeka a alternatívou je vstup do ISIS, tak vstúpite',“ povedal pre agentúru AP.

Sahel, ktorá zahŕňa Burkinu Faso, Čad, Niger, Mali a Mauritániu, je citlivý na suchá a povodne a neustále čelí potravinovej neistote.