Írsky premiér Micheál Martin v piatok ocenil „pragmatický" prístup svojho britského náprotivka Rishiho Sunaka k vyriešeniu patovej situácie v spojitosti s protokolom o Írsku a Severnom Írsku, ktorý je súčasťou pobrexitovej dohody medzi EÚ a Britániou.

Írsky premiér povedal, že vzťahy medzi týmito dvoma krajinami sa v uplynulej dobe výrazne zlepšili. Náročné úlohy v spojitosti s nájdením zhody medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom ohľadom dohody o pohybe tovaru cez Írske more však Martin nepodceňuje.

V súčasnosti je podľa neho vhodné obdobie na uzavretie dohody, čo by vytvorilo podmienky pre obnovenie vlády v Severnom Írsku, analyzuje DPA.

Severné Írsko nemá fungujúcu vládu od februára, keď miestna probritská Demokratická unionistická strana začala na protest proti pobrexitovým obchodným dohodám bojkotovať regionálny parlament.

Protokol o Írsku a Severnom Írsku je súčasťou dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ a stanovuje, že colné kontroly sa budú vykonávať v severoírskych prístavoch aj v prípade tovaru prichádzajúceho z Británie.

Cieľom tohto opatrenia je zabrániť obnoveniu fyzickej hranice medzi britským Severným Írskom a Írskou republikou, ktorá je členským štátom Európskej únie.

Ďalšie dôležité správy

London,,United,Kingdom,-,October,25,2022:,Uk,Prime,Minister
Neprehliadnite

Po chaose chcú Briti od Sunaka aj lepšie hospodárenie. Medzitým riešia tepelné banky