V auguste 2020 po tom, čo predchádzajúce mesiace s covidom výrazne zasiahli britské reštaurácie, navrhol Rishi Sunak, ako britský minister financií, schému „Eat out to help out“. Vládny program si dal za cieľ vrátiť život do reštaurácií a posilniť ekonomiku Spojeného kráľovstva po mesiacoch rôznych proticovidových obmedzení. V tom čase si Briti mohli, tri dni v týždni, uplatniť 50-percentnú zľavu na jedlo v reštauračných zariadeniach do maximálnej sumy 10 libier na jednu osobu. Schéma mala povzbudiť stravníkov, aby sa vrátili do svojich obľúbených reštaurácií a podporili tak pracovné miesta v gastre. Celkovo britská vláda v rámci tejto schémy vyplatila 840 miliónov britských libier.

Po tom, čo sa pred pár dňami Rishi Sunak stal novým premiérom Spojeného kráľovstva, v Británii sa objavili aj výzvy na vrátenie tejto schémy, najmä v čase, keď Briti majú stále hlbšie do vrecka a životná úroveň mnohých klesá.

Odštartovali tepelné banky

Od októbra v mnohých britských mestách otvorili takzvané tepelné banky. Radnice to avizovali už skôr a v týchto dňoch už viaceré ponúkajú verejné vykurované miesta pre obyvateľov, pre ktorých sú zvyšujúce sa účty za energie nezvládnuteľnou položkou, ktorá ich stále viac približuje k energetickej chudobe. Od októbra je totiž očakávaný nárast cien za energie o viac ako osemdesiat percent.

Pribúdajú elektromery na kredit

V Británii sa počas energetickej krízy zvyšuje aj počet odberateľov, ktorí prechádzajú na takzvané predplatené elektromery na kredit. Títo odberatelia sú však oveľa zraniteľnejší. V prípade, že si vyčerpajú predplatený limit na elektromeroch, zostanú potme, bez tepla a energií, lebo na dobitie kreditu už nebudú mať financie.

Zatiaľ čo britskí ministri sľubujú ďalšie kroky na podporu domácností v budúcom roku, spotrebiteľov, ktorí prechádzajú na predplatené elektromery pribúda. Podľa stránky Uswitch, ktorá spotrebiteľom umožňuje porovnávať ceny za energie, sa počas zimy bude mesačne inštalovať približne 10-tisíc takýchto elektromerov na kredit.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa